AcasăEvenimentSportEuropa League. Rezultatele 16-imilor. Rușii au făcut instrucție cu marile echipe occidentale!

Primavara europeana in a doua competitie ca importanta de pe batranul continent a debutat in forta. Joi s-au disputat meciurile din mansa tur a saisprezecimilor Europa League. Alexandru Maxim si-a marcat debutul pentru formatia germana VfB Stuttgart tocmai intr-un meci din Europa League. Fostul mijlocas de la Pandurii Targu Jiu a jucat pentru Stuttgart in meciul din saisprezecimile Europa League impotriva lui RC Genk. Alexandru Maxim a fost trimis in teren in ultimul sfert de ora al meciului, inlocuindu-l pe Ibrahima Traore.

Echipele ruseşti sunt puse pe fapte mari în Europa League. Zenit, venită cu orgoliul rănit din Champions League şi Anzhi, echipa „milionarilor“ aflată practic la primul sezon european (a mai jucat un singur meci în 2001, o calificare pierdută contra celor de la Rangers) şi-au spulberat adversarele, făcând un pas important înspre optimi. Liverpool a jucat cu toţi titularii, dar nu a reuşit să scoată măcar un egal. În trei minute (69 şi 72) a primit două goluri şi este greu de crezut că va avea în retur o diferenţă de 3 goluri în cele 90 de minute regulamentare.

Anzhi a învins o echipă germană solidă, cu unul dintre cele mai bune atacuri din Bundesliga. Chiar dacă este uşor sub nivelul din campionatul trecut, cei de la „96“ au şanse mari să prindă şi la toamnă Europa League. Cei de la Anzhi nu au pierdut niciun punct acasă în EL, iar în deplasare au distrus în calificări pe AZ Alkmaar (5-0), pe Honved (4-0) şi au mai trecut şi de altă echipă de top olandeză, Vitesse Arnhem (2-0).

Dacă în grupă Atletico de Madrid a jucat mai mult cu rezervele, acum contra „cazacilor” de la Rubin, au intrat toţi titularii. La Madrid, „asediul” a fost unul aproape total. 24 la 6 (7-4 pe spaţiul porţii) a fost raportul şuturilor, 8 la 0 raportul ocaziilor mari de gol, 9 la 0 raportul cornerelor şi, atenţie, 50 la 8 acţiunile de atac. Toate în favoarea gazdelor. Oaspeţii au intrat în treimea gazdelor doar de 8 ori, deci practic meciul s-a jucat la o singură poartă. Golul doi al ruşilor a fost înscris de la mare distanţă, în min.90+4, portarul gazdelor aflându-se în careul advers după executarea unui cornet. De menţionat că întreaga repriză a doua oaspeţii au jucat în 10, având un eliminat în min.45. Din 1958 de când evoluează în cupele europene, Atletico a pierdut doar 8 meciuri acasă, unul singur însă la două goluri diferenţă, 1-3 cu A.C.Parma în 1999.

Rezultatele inregistrate in prima mansa:
Ajax Amsterdan – Steaua 2-0
Inter Milano – CFR 2-0
Zenit Sankt Petersburg – Liverpool 2-0 (Hulk ’69, Semak ’72)
Anji Mahacikala – Hannover ’96 3-1 (Eto’o ’34, Akhmedov ’48, Boussoufa ’64) / (Huszti ’22)
Sparta Praga – Chelsea 0-1 (Oscar ’82)
Levante – Olympiakos 3-0 (Rios 10, Barkero ’40, Ortins ’56)
Napoli – Victoria Plzen 0-3 (Darida ’28, Rajtora ’79. Tecl ’89)
Dinamo Kiev – Girondins Bordeaux 1-1 (Haruna ’20 / Obraniak ’23)
Bayer Leverkusen – Benfica 0-1 (Cardozo ’61)
BATE Borisov – Fenerbahce 0-0
Newcastle – Metalist Harkov 0-0
VfB Stuttgart – Genk 1-1 (Gentner ’42 / Plet ’90)
Atletico Madrid – Rubin Kazan 0-2 (Karadeniz ‘6, Orbaiz ’90)
FC Basel – Dnepr Dnepropetrovsk 2-0 (Stocker ’23, Streller ’67)
Borussia Mönchengladbach – Lazio 3-3 (Stranzl ’17, T. Marx ’84, J.F. Arango ’88 / Floccari ’57, Kozak ’64, Kozak ’90)
Tottenham – Olympique Lyon 2-1 (Bale ’45, ’92 / Umtiti ’55)
Mansa retur este programata saptamana viitoare, pentru 21 februarie.