AcasăEvenimentSportEUROPA LEAGUE: FK Ekranas - Steaua Bucuresti 0-2

EUROPA LEAGUE: FK Ekranas – Steaua Bucuresti 0-2

Steaua a cîştigat fără prea multe probleme partida tur cu FK Ekranas, scor 2-0. Chiar dacă au început mai greu, roş-albaştrii au reuşit să îşi asigure un retur liniştit.Martinovici a marcat primul gol al Stelei, în minutul 37, cu o lovitură de cap excelentă. Cu o echipă formată în majoritate din jucători mai puţin folosiţi de Laurenţiu Reghecampf, Steaua a dominat partida fără ca adversarul să îi pună mari probleme defensivei steliste.

În repriza secundă Laurenţiu Reghecampf a trimis în teren cei mai importanţi marcatori, Rocha şi Rusescu, şi rezultatele au venit imediat. Adrian Popa a marcat primul său gol în tricoul Stelei, după ce a executat foarte bine o lovitură liberă şi a închis tabela. Steaua se poate gîndi deja la meciul de luni cu FC Vaslui, dar şi la adversarii din grupele Europa League.

Echipe de start:
FK Ekranas: Kauneckas – Luksa, Dedura, Samusiovas, Urdinov – Tomkevicius, Kucys – Buinickij, Andjelkovici, Vertelis – Kymantas
Rezerve: Timofejevas, Gleveckas, Girdvainis, Norvilas, Kavaliauskas, Markevicius, Varnas
Steaua: Stanca – Georgievski, Martinovici, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, M. Costea, Chipciu – Nikolici
Rezerve: Tătăruşanu, Gardoş, Filip, Prepeliţă, Pîrvulescu, Rusescu, Rocha.

Sursa: foto si text GSP.RO