AcasăEvenimentSportEUROPA LEAGUE - FC Sevilla a castigat finala dupa executarea loviturilor de...

EUROPA LEAGUE – FC Sevilla a castigat finala dupa executarea loviturilor de departajare

FC Sevilla a castigat, miercuri seara, finala Europa League, dupa ce a invins Benfica Lisabona cu scorul 4-2, in urma loviturilor de departajare. Marele erou a fost portarul Beto, fost jucator la CFR Cluj, care a aparat doua penaltiuri.
Cele doua echipe s-au tinut intr-un sah reciproc timp de 45 de minute, insa portughezii au fost la un pas sa deschida scorul in prelungirile primei parti.

Maxi Pereira si Beto l-au fortat pe Beto sa aiba doua interventii excelente, insa pe fondul presiunii Benfica a solicitat si un penalti.
Gaitan a fost jenat in careu in timp ce se pregatea sa suteze, dar arbitrul a lasat jocul sa continue si la pauza scorul a fost egal.

Partea secunda a avut un ritm mult mai alert, cu ocazii la ambele parti, insa chiar si asa s-a ajuns in prelungiri. Lima a scapat singur in minutul 48, numai ca sutul sau a fost scos de pe linie, pentru ca in minutul 57 lusitanii sa aiba un nou penalti neacordat.
Cu un minut inainte de expirarea timpului regulamentar, Benfica a mai ratat o ocazie, prin Garay, care a ratat sansa de a transa meciul.

In prelungiri, Sevilla a ratat, totusi, cea mai mare ocazie a meciului in minutul 100, cand Bacca a irosit o sansa uriasa, desi era singur cu portarul.
Cele doua echipe nu au gasit calea spre gol nici macar in prelungiri, astfel ca s-a ajuns la loviturile de departajare. Eroul ibericilor a fost portughezul Beto, care a aparat doua lovituri de la 11 metri.

Cardozo si Rodrigo au fost „ghiciti” de fostul jucator al lui CFR Cluj, care si-a purtat astfel echipa spre victorie, in timp ce lusitanii nu-si puteau lua gandul de la blestemul lui Bela Guttmann, din 1962.
Pentru Sevilla, acesta este al treilea trofeu european.