AcasăEvenimentSportEuropa League: Chelsea Londra castiga in minutul 93 finala cu Benfica Lisabona,...

Europa League: Chelsea Londra castiga in minutul 93 finala cu Benfica Lisabona, scor 2-1 (0-0)

În ciuda jocului, Chelsea a dat lovitura pe Amsterdam ArenA, cîştigînd finala Europa League cu un gol în al treilea minut de prelungiri, scor 2-1. Pentru Benfica e a şaptea finală la rînd pierdută în cupele europene!Echipele de start:
Benfica: Artur – Andre Almeida, Luisao, Garay, Melgarejo – Perez, Matici, Rodrigo – Gaitan, Cardozo, Salvio
Rezerve: Paulo Lopes, Jardel, Aimar, Urreta, Andre Gomes, Lima, John
Chelsea: Cech – Azpilicueta, Ivanovici, Cahill, A. Cole – Lampard, D. Luiz – Ramires, Mata, Oscar – Torres
Rezerve: Turnbull, Ferreira, Ake, Mikel, Marin, Benayoun, Moses
Min 90+3 – GOOOOOL CHELSEA! Ivanovici îl învinge cu capul pe Artur, după o lovitură de colţ
Min 68 – GOOOOOL BENFICA! Cardozo transformă pe centrul porţii lovitura de pedeapsă şi egalează
Min 67 – PENALTY PENTRU BENFICA!
Azpilicueta loveşte balonul cu mîna, iar arbitrul dictează lovitură de pedeapsă
Min 60 – GOOOOOL CHELSEA! Torres scapă pe contraatac, trece de Luisao, îl driblează şi pe Artur şi înscrie în poarta goală
Portughezii au scăpat titlul printre degete la finalul săptămînii trecute. Deşi aveau două puncte avans şi avantajul terenului propriu, „vulturii” au pierdut derby-ul cu Porto în prelungiri, 1-2.
De partea cealaltă, Chelsea, care a luat startul în nu mai puţuin de 8 competiţii în acest sezon, riscă să termine anul fără trofeu, dacă nu se impune astăzi. Englezii au disputat 3 finale pînă în momentul de faţă, Supercupa Angliei, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al Cluburilor, pierzîndu-le pe toate.
Ambele echipe au ajuns în Europa League după ce au terminat pe locul 3 în grupele UEFA Champions League.

Sursa: text si foto GSP.ro