AcasăEvenimentSportEuropa League. Avem finală spaniolă la Arena Națională pe 9 mai!

Europa League. Avem finală spaniolă la Arena Națională pe 9 mai!

Echipa spaniolă Athletic Bilbao s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formaţia portugheză Sporting Lisabona, în manşa retur a semifinalelor competiţiei.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Susaeta ’17, Ibai Gomez ’45+1 şi Llorente ’88, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Van Wolfswinkel, în minutul 44.
Athletic Bilbao: Gorka Iraizoz – Iraola, Javi Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe – Ander Herrera (Inigo Perez ’90+4), Iturraspe, Muniain (Ekiza ’90) – Susaeta, Llorente, Ibai Gomez (Toquero ’90+3). Antrenor: Marcelo Bielsa.
Sporting Lisabona: Rui Patricio – Joao Pereira, Polga, Xandao, Insua – Andre Martins (Carrillo ’83), Schaars, Fernandez (Daniel Carrico ’46) – Pereirinha (Jeffren Suarez ’63), Van Wolfswinkel, Capel. Antrenor: Ricardo Sa Pinto.

De asemenea, echipa spaniolă Atletico Madrid s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia spaniolă FC Valencia, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Adrian Lopez, în minutul 60. Atletico Madrid a jucat în inferioritate numerică din minutul 79, după eliminarea lui Tiago. În tur, la Madrid, Atletico s-a impus cu scorul de 4-2.
FC Valencia: Diego Alves – Barragan, Rami, Ricardo Costa, Jordi Alba – Feghouli, Albelda, Parejo (Costa ’68), Canales (Mathieu ’59) – Jonas (Aduriz ’57), Soldado. Antrenor: Unai Emery.
Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Godin, Miranda, Filipe Luis – Mario Suarez (Gabi ’46), Tiago – Arda Turan (Salvio ’74), Adrian Lopez, Diego (Koke ’84) – Falcao. Antrenor: Diego Simeone.
Arbitri: Damir Skomina (central) – Primoz Arhar, Marko Stancin (asistenţi) – Matej Jug, Slavko Vincici (asistenţi suplimentari) – Mitja Zganeci (rezervă) – toţi Slovenia.