AcasăEvenimentSportEURO 2016 - Ungaria a egalat Islanda printr-un autogol în penultimul minut...

EURO 2016 – Ungaria a egalat Islanda printr-un autogol în penultimul minut de joc

Naționala de fotbal a Islandei a terminat la egalitate cu cea a Ungariei, scor 1-1 (1-0), în meciul disputat sâmbătă la Marsilia, în Grupa F a EURO 2016.

Islanda, o echipă foarte disciplinată și pragmatică, a condus mult timp grație golului marcat de Gylfi Sigurdsson, din penalty, în minutul 40. Egalarea a venit de-abia în minutul 88, când Birkir Saevarsson a înscris un autogol.

În urma acestui rezultat, cele două echipe rămân neînvinse la EURO 2016.

Antrenorii Islandei, Lars Lagerback și Heimir Hallgrimsson, au aliniat aceeași formulă de start ca în meciul cu Portugalia (1-1).

În schimb, selecționerul Ungariei, Bernd Storck, a efectuat o serie de schimbări față de unsprezecele inițial din jocul cu Austria (2-0). Storck l-a lăsat pe banca de rezerve pe autorul primului gol din meciul precedent, Adam Szalai, trimițându-l pe Tamas Priskin, considerat mai mobil. Fundașul Attila Fiola, accidentat, i-a lăsat locul veteranului Roland Juhasz, iar Zoltan Stieber, marcator în finalul partidei cu Austria, a fost preferat lui Krisztian Nemeth.

Ambele echipe s-au bucurat de o susținere impresionantă din partea suporterilor la această partidă. Înaintea meciului au avut loc incidente între o parte a fanilor maghiari și stewarzi.

În prima jumătate de oră, meciul a avut un ritm bun, Ungaria a arătat mai mult fotbal, însă ocaziile au lipsit.

O șansă uriașă a aparținut Islandei, în minutul 31: fundașul maghiar Tamas Kadar a greșit grav, Johann Gudmundsson a ajuns singur cu portarul Gabor Kiraly, însă acesta a reușit să salveze.

Ungaria a fost periculoasă după trei minute, la șutul lui Kleinheisler. În minutul 38, Sigthorsson, ajuns în poziție periculoasă după o eroare a defensivei maghiare, a fost blocat.

Kiraly a scăpat apoi mingea la un corner, Gunnarsson a fost faultat de Kadar, iar arbitrul Serghei Karasev a dictat penalty, transformat cu siguranță de Gylfi Sigurdsson (40).

Deși a părut să controleze jocul și a avut o posesie mult mai bună, Ungaria s-a văzut condusă la pauză. Ea a atacat susținut după reluarea jocului, cu o dominare sterilă, și a fost aproape să primească un nou gol în minutul 59, la o fază la care arbitrul a arătat controversat ofsaid.

O combinație spectaculoasă a maghiarilor nu a fost finalizată în minutul 64. Primul șut pe poartă al maghiarilor a venit abia în minutul 66, la lovitura liberă a lui Dzsudzsak. Cinci minute mai târziu, portarul Islandei a greșit, dar adversarii nu au reușit să profite.

În minutul 76, Dzsudzsak a executat periculos altă lovitură liberă și partida a continuat cu o dominare tot mai accentuată a Ungariei.

Când meciul părea să se îndrepte spre victoria Islandei, fundașul Saevarsson a înscris în propria poartă în minutul 88, după o centrare de pe dreapta a lui Nemanja Nikolic.

Eidur Gudjohnsen, 37 de ani, probabil cel mai valoros jucător islandez al tuturor timpurilor, a debutat la acest turneu final, fiind introdus pe teren în minutul 83, și a fost la un pas să aducă victoria echipei sale în al cincilea minut de prelungire.

După desfășurarea partidei, rezultatul de egalitate poate fi socotit echitabil.

Islanda, debutantă la un turneu final, are 2 puncte.

Ungaria, fosta adversară a României în preliminarii, a acumulat 4 puncte și continuă să fie pe primul loc în această grupă.

În Grupa F mai este programată sâmbătă întâlnirea Portugalia — Austria.

Miercuri sunt programate întâlnirile Ungaria — Portugalia și Islanda — Austria.

Islanda — Ungaria 1-1 (1-0)
Au marcat: Gylfi Sigurdsson (40 penalty), respectiv Birkir Saevarsson (88 autogol)

EURO 2016 — Grupa F
Stade Velodrome — Marsilia

Au evoluat echipele:

Islanda: 1. Hannes Halldorsson — 2. Birkir Saevarsson, 6. Ragnar Sigurdsson, 14. Kari Arnason, 23. Ari Skulason — 7. Johann Gudmundsson, 10. Gylfi Sigurdsson, 17. Aron Gunnarsson (căpitan; 20. Emil Hallfredsson, 66), 8. Birkir Bjarnason — 9. Kolbeinn Sigthorsson (22. Eidur Gudjohnsen, 83), 15. Jon Dadi Bodvarsson (11. Alfred Finnbogasson, 69). Selecționeri: Lars Lagerback, Heimir Hallgrimsson.
Rezerve neutilizate: 12. Ogmundur Kristinsson, 13. Ingvar Jonsson — 3. Haukur Heidar Hauksson, 4. Hjortur Hermannsson, 5. Sverrir Ingason, 16. Runar Mar Sigurjonsson, 18. Elmar Bjarnason, 19. Hordur Magnusson, 21. Arnor Ingvi Traustason.

Ungaria: 1. Gabor Kiraly — 2. Adam Lang, 20. Richard Guzmics, 23. Roland Juhasz (9. Adam Szalai, 84), 4. Tamas Kadar — 15. Laszlo Kleinheisler, 10. Zoltan Gera, 8. Adam Nagy — 18. Zoltan Stieber (17. Nemanja Nikolic, 66), 19. Tamas Priskin (13. Daniel Bode, 66), 7. Balazs Dzsudzsak (căpitan). Selecționer: Bernd Storck.
Rezerve neutilizate: 12. Denes Dibusz, 22. Peter Gulacsi — 3. Mihaly Korhut, 5. Attila Fiola, 6. Akos Elek, 11. Krisztian Nemeth, 14. Gergo Lovrencsics, 16. Adam Pinter, 21. Barnabas Bese.

Arbitru: Serghei Karasev; arbitri asistenți: Nikolai Golubev, Tihon Kalughin; arbitri asistenți adiționali: Serghei Lapoșkin, Serghei Ivanov (toți din Rusia); arbitru de rezervă: Aleksei Kulbakov (Belarus)
Delegat UEFA: Roland Ospelt (Liechtenstein)
Cartonașe galbene: Gudmundsson (42), Finnbogasson (74), Saevarsson (77), Kadar (81), Kleinheisler (83), Nagy (90+1)