AcasăEvenimentSportEURO 2016 - Tricolorii au scăpat printre degete un rezultat mare în...

EURO 2016 – Tricolorii au scăpat printre degete un rezultat mare în meciul cu Franța!

România a pierdut meciul de deschidere de la Campionatul European, 1-2 în fața Franței. Echipa noastră a fost la doar câteva minute de un rezultat mare şi doar o execuţie de excepţie a lui Payet, pe final, a făcut ca naţionala tricoloră să piardă la debutul turneului din Hexagon.
Olivier Giroud (57) şi Dimitri Payet (89) au marcat pentru gazde, iar Bogdan Stancu (65, din penalty) a înscris golul României.

Elevii lui Anghel Iordănescu au început curajos şi au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 4, când Bogdan Stancu a irosit o mare ocazie de gol, şutând din doar doi metri în portarul Lloris, deși scăpase din marcajul adversarilor.

Franţa a preluat controlul jocului apoi şi prima situaţie bună de gol a fost semnată de Giroud (10), care a trimis pe lângă poartă cu capul. „Les Bleus” au fost aproape de a reuşi primul gol al turneului, însă Griezmann a trimis mingea în bară, cu o lovitură de cap (14). Faza s-a petrecut după un luft al șeptarului francez la centrarea lui Sagna și după ce Chiricheș nu a putut respinge, punându-i mingea pe cap.

Dragoş Grigore a avut o intervenţie providenţială în faţa lui Giroud (25), iar apoi Pogba a tras peste (27). Griezmann a mai ratat o ocazie mare de gol (36), trimiţând alături de poartă la centrarea lui Payet, scăpat de sub supraveghere de Raţ.

O fază controversată s-a petrecut în minutul 39, când Andone a fost faultat clar în careu de Koscielny, dar niciunul dintre arbitri nu a văzut infracţiunea şi gazdele au fost iertate de penalty. Prima repriză s-a încheiat cu Franţa asaltând buturile lui Tătăruşanu, însă numeroasele faze fixe nu au fost concretizate, ultima oportunitate fiind mingea trimisă cu capul de Giroud peste poartă (45+1).

Partea a doua a început cu o nouă ratare uriaşă a lui Stancu, demarcat extraordinar, însă reluarea sa cu dreptul, după un excelent stop pe piept, dar a trimis mingea alături de poartă (48).

Tătăruşanu a reţinut cu siguranţă o minge trimisă de Giroud, după o pasă în adâncime de la sclipitorul Payet (52). Portarul român a fost salvator şi la şutul din voleu al lui Pogba (57).

La faza imediat următoare, Olivier Giroud a marcat primul gol al turneului din Franţa (57), cu capul, devansându-l pe portarul Ciprian Tătăruşanu, la o centrare înaltă trimisă de Payet. Pentru Giroud a fost al optulea gol în ultimele sale opt meciuri pentru „Les Bleus”.

Doar opt minute a condus Franţa, pentru că Evra l-a agăţat în careu pe Stanciu, iar Bogdan Stancu şi-a răscumpărat în parte ratările anterioare, restabilind egalitatea din penalty-ul acordat de arbitrul Viktor Kassai: 1-1. Acesta a fost al doilea din lovitură de la 11 metri marcat de România la un Campionat European, după cel înscris de Ganea cu Anglia, la Euro 2000. În 2008, Mutu a ratat de la punctul cu var împotriva Italiei. A fost, de asemenea, a 4-a lovitură de la 11 metri dictată la un meci de deschidere la un turneu final continental. Toate au fost acordate împotriva țărilor gazdă!

Echipa lui Deschamps a forţat pe cartea atacului, dar tricolorii s-au apărat bine, încercând să pună probleme pe contre. Hoban a avut o tentativă de la distanţă (80), dar mingea s-a dus peste poartă.

Tătăruşanu a fost atent la şutul lui Martial, din marginea careului (81), dar când speranţele într-un egal al României erau mai mari ca oricând, Dimitri Payet a prins un şut la vinclu, la care Tătăruşanu a fost spectator (89).

Sissoko a fost aproape să înscrie şi el pentru Franţa, dar a trimis în plasa laterala, la capătul unui contraatac (90+3).

Dimitri Payet este primul jucător francez care oferă o pasă decisivă și marchează într-un meci de Campionat European, după David Trezeguet, în finala turneului final din 2000.

Franța: Lloris – Sagna, Koscielny, Rami, Evra – Kante, Pogba (77 Martial), Matuidi – Griezmann (66 Coman), Giroud, Payet (90+1 Sissoko);
Selecționer: Didier Deschamps;

România: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș, Dr. Grigore, Raț – Hoban, Pintilii – Ad. Popa (82 Torje), N. Stanciu (72 Chipciu), B. Stancu – Fl. Andone (62 Alibec);
Selecționer: Anghel Iordănescu.