AcasăEvenimentSportEURO 2016 - Surpriza zilei vine de la Slovacia, care a învins...

EURO 2016 – Surpriza zilei vine de la Slovacia, care a învins Rusia

Două execuţii superbe semnate de Vladimir Weiss şi Marek Hamsik au adus Slovaciei victoria în faţa Rusiei, scor 2-1, la Lille, în primul meci al etapei a doua din faza grupelor de la Euro 2016.

Este primul succes din istoria slovacilor la un campionat european, acesta venind după un final dramatic, în care Rusia a fost aproape de a obţine o altă remiză in extremis, după cea din partida cu Rusia.

Hamsik a fost protagonistul primului moment periculos al întâlnirii, în minutul 10, când a tras peste poartă de la marginea careului, replica ruşilor venind de la Artem Dzyuba, care a nu a putut relua suficient de puternic din mijlocul careului o centrare a lui Smolov, şi acelaşi Smolov, al cărui şut de la 20 de metri a trecut puţin pe lângă poartă.

În cea mai bună perioadă de joc a elevilor lui Leonid Slutski, Slovacia a deschis scorul. În minutul 32, Hamsik a trimis o pasă senzaţională pentru Weiss, care, după ce a driblat elegant doi adversari, a tras imparabil la colţul lung.

În ultimul minut al primei reprize, Weiss şi Hamsik au schimbat rolurile, iar mijlocaşul lui Napoli a înscris pentru 2-0 cu un şut senzaţional aproape de vinclu, mingea lovind şi bara înainte de a intra în poartă.

La 10 minute de la reluare, slovacii se puteau desprinde decisiv, dar Akinfeev a reuşit să respingă şutul lui Mak. Odată cu trecerea timpului, Rusia a împins tot mai mult jocul spre poarta lui Matus Kozacik. În cele din urmă, golul a venit în minutul 80, când Denis Glushakov a finalizat o acţiune frumoasă a oamenilor lui Slutski.

Ruşii s-au cionfirmat, astfel, specialiştii finalurilor de meci la Euro. Patru dintre ultimele cinci goluri pe care le-au înscris la Campionatul European au venit în ultimele 11 minute ale partidelor. Dar, în ciuda asediului aproape total din final, Slovacia a rezistat şi a obţinut victoria care îi oferă şanse importante de calificare.