AcasăEvenimentSportEURO 2016 - Germania s-a calificat la pas în optimi

EURO 2016 – Germania s-a calificat la pas în optimi

Naționala de fotbal a Germaniei a învins cu scorul de 1-0 (1-0) reprezentativa Irlandei de Nord, într-un meci din cadrul grupei C a EURO 2016, care a avut loc, marți seara, pe stadionul Parc des Princes, din Paris.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Mario Gomez, în minutul 30, Germania asigurându-și astfel calificarea în faza optimilor de pe primul loc al grupei, acumulând același număr de puncte cu Polonia, dar beneficiind de un golaveraj mai bun.

Germanii puteau câștiga meciul de pe Parc des Princes mult mai clar dacă nu s-ar fi jucat cu ocaziile la poarta nord-irlandeză, pe de altă parte portarul Michael McGovern fiind în mai multe rânduri ”îngerul salvator” pentru ”verzi”.

După o serie de șuturi pe poarta nord-irlandeză care au pornit chiar după fluierul de start, în minutul 27 Thomas Muller nimerește bara porții apărată de McGovern, după ce a reluat din plonjon, cu capul, o centrare perfectă.

În minutul 30 a venit golul lui Mario Gomez care, din interiorul careului, a trimis plasat o minge primită de la același Muller.

După numai patru minute, Muller, într-un fel ghinionistul meciului, a luat la țintă din nou bara porții nord-irlandeze, după ce a fost servit foarte bine de Goetze chiar în dreptul punctului de la 11 metri.

Prima repriză s-a încheiat tot în nota de dominare clară a nemților, echipa antrenată de Michael O’Neill având primul corner abia în minutul 44.

Mitanul secund s-a jucat în aceleași coordonate cu diferența că nu s-a mai înscris niciun gol, germanii atacând în permanență, adversarii lor apărându-se însă exact, portarul McGovern scoțând câteva șuturi aproape imposibile.

Irlanda de Nord — Germania 0-1 (0-1)