AcasăEvenimentSportEURO 2016 - După 44 de ani Ungaria revine la CE cu...

EURO 2016 – După 44 de ani Ungaria revine la CE cu o victorie împotriva Austriei!

EURO 2016 – După 44 de ani Ungaria revine la CE cu o victorie împotriva Austriei!Ungaria a câștigat cu 2-0 duelul cu Austria, din prima etapă a Grupei F a Campionatului European, prin golurile marcate de Adam Szalai (62) și Zoltan Stieber (87).

Austriecii au terminat meciul cu un om mai puțin. Fundașul central Dragovic a fost eliminat în minutul 66, pentru cumul de cartonașe galbene.

Revenită la un turneu final european după 44 de ani, Ungaria a fost aproape să primească gol în chiar primul minut al meciului cu Austria din Grupa F. Alaba l-a păcălit pe veteranul Kiraly cu un şut din afara careului, dar mingea a nimerit bara. Cu 10 minute înainte de pauză, Kiraly şi-a salvat echipa cu o intervenţie excelentă la voleul luiJunozovic (35).

Apărarea Ungariei a fost depăşită cu câteva minute înainte de pauză: pasa lui Arnautovic a fost însă prea puternică, iar Harnik nu a reuşit să deschidă scorul (41). Ungaria putea deschide scorul în finalul primei reprize. Dzsudzsak a trimis însă alături dintr-o poziţie ideală. (43). La 10 minute de la reluare, acelaşi Dzsudzsak l-a pus la încercare pe Almer, care a respins în corner.

Eforturile maghiarilor au fost răsplătite: fără gol în ultimele 12 meciuri, Szalai a găsit cel mai nimerit moment pentru a înscrie (62). Misiunea Ungariei a devenit mai simplă după minutul 66, atunci când Dragovic a primit al doilea cartonaş galben, iar Austria a rămas în inferioritate numerică. Ungaria a dat lovitura de graţie pe final. Stieber a scăpat singur spre poartă şi l-a executat cu sânge rece pe Almer.

A fost cel de-al 138-lea duel dintre Austria și Ungaria, în care s-a stabilit și un record:Gabor Kiraly a devenit cel mai vârstnic fotbalist care joacă la un turneu final al Campionatului European, la 40 de ani și 75 de zile.

Austria—Ungaria 0-2 (0-0)
Au marcat: Adam Szalai (62), Zoltan Stieber (87)