AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 9: Cehia - Grecia 2-1 și oricine se poate...

EURO 2012. Meciul 9: Cehia – Grecia 2-1 și oricine se poate califica din această grupă

Calcata in picioare de Rusia in prima etapa de la Euro, Cehia a transat soarta disputei cu Grecia inca din primele minute.
La primul atac initiat de cehi, Rosicky l-a lansat extraordinar pe Plasil iar acesta l-a vazut foarte bine pe Jiracek, care, ramas singur cu portarul Chalkias, a deschis scorul pe stadionul din Wroclaw.
Nici nu s-au dezmeticit bine elenii ca o noua faza buna a cehilor il aduce pe Gebre Selassie in extrema dreapta iar pasa acestuia este reluata in plasa de Pilar, dupa o gafa uriasa a portarului elen, care n-a putut interveni la o minge extrem de usoara.

Codusi cu 2-0 dupa numai 6 minute de joc, grecii au cedat complet initiativa, astfel ca Cehia a mai avut o serie de actiuni ofensive spectaculoase. Pilar si Jiracek, marcatorii golurilor, au fost irezistibili pe flancuri, provocand panica in defensiva adversa.

Treptat, odata cu scurgerea minutelor, baietii lui Michal Bilek au facut pasul inapoi, permitandu-le grecilor sa se apropie de poarta lui Petr Cech. Elenii n-au reusit totusi sa speculeze momentul, abuzand de centrari plouate in careul ceh. In finalul primei parti Fotakis a reusit totusi sa inscrie, numai ca reusita i-a fost anulata pe motiv de offside, pozitia lui fiind insa la limita.

Golul grec a venit pana la urma in partea secunda, atunci cand omul care a adus Liga Campionilor la Londra, Petr Cech, a comis o greseala de incepator si i-a pus balonul in gheata lui Gekas, acesta reluand simplu in poarta goala.

Condusi pe tabela, grecii au aratat ca sunt o echipa mica si rudimentara. Au adoptat o tactica falimentara, aceea de a trimite baloane in careul advers, si au fost incapabili sa construiasca un singur atac periculos. Cehia s-a retras si a asteptat cuminte in propria jumatate, fiind mereu sigura de victorie.

Echipele de start:
Grecia: Chalkias – Torosidis, K. Papadopoulos, Maniatis, Holebas – Katsouranis, Karagounis – Fotakis, Salpigidis, Samaras.
Rezerve: Tzorvas, Sifakis, Tzavellas, Malezas, Makos, Ninis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou, Gekas, Pekhart, Lafata.
Selectioner: Fernando Santos

Cehia: Cech – Selassie, Kadlec, Limbersky, Sivok – Hubschmann, Rosicky – Plasil, Pilar, Jiracek – Baros.
Rezerve: Lastuvka, Drobny, Suchy, Hubnik, Rajtoral, Rezek, Petrzela, Kolar, Darida, Necid.
Selectioner: Michal Bilek

Arbitru: Stephane Lannoy(Franta)