AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 6. Croaţia - Irlanda 3-1 și ex-iugoslavi sunt pe...

EURO 2012. Meciul 6. Croaţia – Irlanda 3-1 și ex-iugoslavi sunt pe primul loc în Grupa C!

Cele doua outsidere ale Grupei C au oferit unul poate cel mai frumos meci de pana acum al Campionatului European. Desi s-au impus la doua goluri diferenta, croatii au avut destul probleme in fata unei reprezentative irlandeze inferioara valoric, dar bataioasa.
Disputa de la Poznan a inceput practic de la scorul de 1-0, elevii lui Slaven Bilici instalandu-se la conducere dupa numai trei minute, datorita golului inscris de Mandzukici, la prima lovitura de colt.

Irlandezii au replicat dupa un sfert de ora, fundasul Sean St.Ledger restabilind egalitatea, in stil britanic, cu o lovitura de cap.

Croatii au reactionat bine dupa raspunsul insularilor si au continuat sa preseze, reusind sa revina la conducere inainte de pauza, cand Jelavici a ramas singur cu Shay Given si a punctat pentru 2-1.

Rakitici a ratat o ocazie mare in ultimul minut al primei reprize, dar slavii au inscris imediat dupa pauza, Mandzukici trecandu-si in cont dubla cu ajutorul portarului irlandez.

Croatii au ramas in ofensiva si dupa marcarea celui de-al treilea gol, dar selectionata „trifoiului” a reusit sa impinga jocul spre poarta lui Pletikosa, iar in minutul 63 i-a fost refuzata un penalti, la o interventie asupra lui Robbie Keane.

Finalul a apartinut irlandezilor, care au ratat trei mari ocazii de a reduce din handicap, prin Long si Andrews, de doua ori, contrazicand pe alocuri statutul de cea mai slab cotata reprezentativa de la turneul final.

In urma acestui succes, Croatia s-a instalat pe prima treapta a Grupei C, cu trei puncte, fiind urmata de favoritele Spania si Italia, care au terminat la egalitate in primul meci. Irlanda ocupa ultima poztia.

Irlanda – Croaţia 1-3
Marcatori: Sean St Ledger 19 / Mario Mandžukic 3, Jelavic 43, Shay Given (48-autogol)
„Stadion Miejski”, Poznan (POL)

Arbitri: Björn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (OLN) – Victor Shvetsov (UCR)