AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 23: Anglia învinge Ucraina și se califică în sferturi...

EURO 2012. Meciul 23: Anglia învinge Ucraina și se califică în sferturi de pe primul loc!

Nationala Angliei a obtinut, marti, calificarea in sferturile de finala ale EURO 2012, dupa ce a invins reprezentativa Ucrainei, scor 1-0, in ultima etapa a Grupei D.
Avand nevoie de victorie pentru a merge in faza eliminatorie, ucrainenii au inceput partida in ofensiva, dominand, chiar si cu Shevchenko pe banca de rezerve, prima jumatate de ora.
Devici si Yarmolenko au bifat cele mai importante ocazii pentru gazde, in timp ce Rooney a ratat poarta la o lovitura libera executata periculos de Steven Gerrard.

Englezii au echilibrat partida spre finalul reprizei, iar cele doua formatii au intrat la cabile la egalitate, scor 0-0.

Elevii lui Roy Hodgson au inscris unicul gol al partidei la trei minute de la reluare, cand Wayne Rooney, aflat la primul meci la EURO dupa suspendarea de doua etape, a profitat de gafa colosala a portarului Pyatov si a impins mingea in poarta.

Ucrainenii au revenit imediat in ofensiva, reusind sa marcheze in minutul 62, insa arbitrul n-a validat reusita. Balonul reluat de Milevsky din careu a fost respins dupa ce a depasit linia portii, insa arbitrul de tusa n-a acordat gol pentru echipa lui Blohin.

Introdusi pe final, Shevchenko si Nazarenko n-au reusit sa faca diferenta si Ucraina a parasit turneul in faza grupelor, nereusind sa profite de infrangerea suferita de Franta cu Suedia, scor 0-2. O victorie la limita i-ar fi trimis pe slavi in sferturi, alaturi de englezi.