AcasăEvenimentSportEuro 2012. Meciul 21: Spania - Croația 1-0. Spaniolii merg mai departe,...

Euro 2012. Meciul 21: Spania – Croația 1-0. Spaniolii merg mai departe, croații și-au încheiat aventura europeană

Nationala Spaniei a invins la limita selectionata Croatiei, scor 1-0, si a obtinut calificarea in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal, editia 2012.
Spaniolii au reusit sa castige grupa din care mai fac parte Italia si Irlanda, insa disputa cu reprezentativa balcanica a fost departe de a fi una usoara.

Prima repriza a disputei de la Gdansk a fost una extrem de plictisitoare, cele doua formatii oferind o singura ocazie de poarta in primele 45 de minute. Aceasta i-a apartinut lui Fernando Torres, al carui sut din unghi a fost blocat de Pletikosa.

La 13 minute de la reluare, croatii au consemnat cea mai importanta ocazie a meciului, lovitura de cap a lui Rakitici fiind respinsa in extremis de portarul campioanei europene en-titre.

Elevii lui Slaven Bilici au ratat din nou in minutul 78, cand Perisici a primit excelent pe dreapta, dar sutul din voleu al croatului a fost respins de Iker Casillas.

Ibericii au marit presiunea pe final si, dupa doua ocazii ratate la poarta lui Pletikosa, Navas a marcat, in minutul 87, unicul gol al partidei din fata portii, intr-o faza in suspecta de ofsaid.

Cum in cealalta partida Italia a invins Irlanda cu 2-0, Croatii au fost eliminati de la EURO 2012, ocupand pe locul trei in clasamentul Grupei C.

1.Spania 7 puncte (6-1)
2.Italia 5 puncte (4-2)