AcasăEvenimentSportEURO 2012 - Meciul 2. Rusia - Cehia 4-1. Cehia, cea mai...

EURO 2012 – Meciul 2. Rusia – Cehia 4-1. Cehia, cea mai severă înfrângere din istorie!

Rusia a impresionat în primul lor meci de la Euro şi a învins categoric Cehia cu 4-1. În celălalt meci al grupei A, Polonia şi Grecia au terminat la egalitate, 1-1.Cehii au început în forţă şi au dominat clar primul sfert de oră. Dar totul a fost tactic pentru ruşii lui Advocaat. Contraatacurile au fost devastatoare. Dzagoev a deschis scorul la o fază în care Kerjakov a trimis în bară(15). După 9 minute, un nou contraatac şi Şirokov l-a învins cu o scăriţă pe Cech. 2-0!

Din 1994, de când s-a dezmembrat Cehoslovacia, mai precis din 6 septembrie 1994, când a disputat primul meci oficial – 6-1 cu Malta în calificările pentru CE 1998 – naţionala Cehiei nu a suferit vreo înfrângere la 3 goluri diferenţă într-un meci oficial (calificări europene, calificări mondiale, turnee finale). Iar dacă mergem pe firul istoriei şi ne raportăm doar la turneele finale ale Campionatului European, o înfrângere la 3 goluri diferenţă întâlnim doar pe 6 iulie 1960, când Cehoslovacia a cedat cu 0-3 în faţa URSS.
Tocmai raportându-ne la istorie, înfrângerea cu 1-4 a Cehiei în faţa Rusiei este cu atât mai mult dureroasă. În acelaşi timp însă, cehii trebuie să fie mulţumiţi: au scăpat uşor în meciul cu ruşii. Dacă era 6 sau 7 -1, nu ar fi fost o surpriză după ceea ce a existat pe teren.
Meciul a fost unul frumos, cu mult peste „uvertura” Polonia – Grecia. În prima repriză ruşii i-au năucit pe contraatac pe cehi, zonele ambilor fundaşi laterali, Gebre Selassie (un nume cehesc, evident !!!) şi Kadlec fiind adevărate bulevarde. Rusia a zburdat în teren precum Olanda în zilele ei de mare glorie şi acest lucru se datorează probabil şi faptului că selecţioner este un…olandez, cunoscutul Dick Advocaat.
După pauză, ruşii joacă ceva mai economic, iar după ce Pilar reduce din handicap, Cehii au 20 de minute foarte bune asediind careul lui Malafeev. Ultimul sfert de oră aparţine din nou ruşilor, care apasă pe acceleraţie şi consecinţa se vede pe tabela de marcaj, două goluri în decurs de două minute.
O victorie clară a Rusiei (iată se confirmă şi incredibilul 3-0 din amicalul contra Italiei) care se anunţă – dacă va evolua la acelaşi nivel – o pretendentă la podium. Chiar dacă în sferturi va avea adversară una din calificatele din grupa „morţii”. Nu credem că ruşii vor avea probleme contra Poloniei, iar meciul contra Greciei din ultima etapă a grupei îi va găsi deja calificaţi în sferturi.
Cehi se pot reabilita, dar sunt obligaţi să câştige ambele meciuri din grupă, pentru a se califica.
Rusia – Cehia 4-1 (2-0)
Municipal Stadium Wroklaw. Spectatori: 40.803. Gazon moale. 15 grade; ploaie
Arbitru: Howard Webb (Anglia)
Asistenţi: Michael Mullarkey şi Peter Kirkup (Anglia)
Rezervă: Manuel de Sousa (Portugalia)
Asistenţi poartă: Martin Atkinson şi mark Clattenburg (Anglia)
Rusia: Malafeev – Anyukov, A. Berezutski, Ignashevich, Zhirkov – Shirokov, Denisov, Zyryanov – Dzagoev (min.84 – Kokorin), Kerzhakov (min.73 – Pavlyuchenko), Arshavin
Cehia: Cech – Gebre Selassie, R. Hubnik, Sivok, M. Kadlec – Plasil, Jiracek (min.76 – Petrzela), Pilar, Rosicky, Rezek (min.46 – Hubschman) – Baros (min.85 – Lafata).
Au înscris:
(min.15) – Dzagoev reia puternic din centrul careului o minge revenită din bară la un şut al lui Kerzhakov;
(min.24) – Shirokov împinge în poartă o minge centrată de Arshavin;
2-1 (min.51) – Pilar primeşte o pasă în adâncime de la Rosicky, trece de portar şi înscrie:
3-1 (min.79) – Dzagoev şut violent din careu după un assis al lui Pavlyuchencko;
4-1 (min.81) – Pavlyuchencko înscrie la vinclu după o suită de driblinguri în careu.
Cartonaşe roşi: 0 – 0. Cartonaşe galbene: 0 – 0. Şuturi la poartă: 17 – 16. Şuturi pe spaţiul porţii: 7 – 10 .Ocazii mari de gol: 8 – 1
Cornere: 3 – 5. Atacuri: 44 – 39. Faulturi: 13 – 15. Posesie: 51% – 49%. Offside-uri: 2 – 4