AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 19: Portugalia și-a revenit când a trebuit, Olanda pleacă...

EURO 2012. Meciul 19: Portugalia și-a revenit când a trebuit, Olanda pleacă acasă!

Portugalia a castigat, scor 2-1, intalnirea cu Olanda, din Grupa B a EURO 2012, si s-a calificat in sferturi, acolo unde va intalni Cehia. De partea cealalta, batavii parasesc competitia inca din faza grupelor.
Robben si compania au continuat forma proasta aratata la acest turneu final si in partida contra lusitanilor, in care aveau nevoie de o victorie la doua goluri si de o infrangere a Danemarcei pentru a merge in sferturi.

Meciul de la Harkov a inceput, totusi, cu jucatorii antrenati de Bert van Marwijk la carma si chiar in avantaj pe tabela de marcaj, dupa reusita suberba a lui van der Vaart, in minutul 11. Mijlocasul lui Tottenham l-a invins pe Patricio cu un sut bine plasat de la 20 de metri.

A fost insa doar un foc de paie, pentru ca portughezii si-au dat drumul la joc si condusi de un excelent Cristiano Ronaldo au reusit sa intoarca scorul si sa se califice, alaturi de Germania, in sferturile competitiei organizate de Polonia si Ucraina.

Starul lui Real Madrid a punctat de doua ori. Prima data in minutul 28, dupa ce a primit excelent o pasa la limita offside-ului, de la Pereira. A doua reusita a lui Ronaldo a venit dupa pauza, in minutul 74, in urma unui contraatac excelent.

Portughezii au invins la limita, insa victoria a fost mult mai clara. Olandezii au fost din nou lipsiti de vlaga si, cu exceptia startului meciului, n-au contat in lupta pentru calificarea intre primele opt echipe ale Batranului Continent.

Astfel, Portugalia merge in sferturi, unde va da piept pe 21 iunie cu castigatoarea Grupei A, Cehia, in timp ce Olanda paraseste turneul inca din faza grupelor, cu 0 puncte. Asta la numai doi ani dupa ce-a jucat finala Campionatului Mondial!