AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 16. Anglia - Suedia 3-2 în cel mai frumos...

EURO 2012. Meciul 16. Anglia – Suedia 3-2 în cel mai frumos meci al turneului final!

Suedia şi Anglia s-au confruntat vineri seară într-un meci contând pentru etapa a doua a fezei grupelor turneului final. Din cauza faptului că meciul de la Doneţk, Ucraina – Franţa, a fost întrerupt datorită vremii nefavorabile, partida Suedia – Anglia a început cu un sfert de oră mai târziu!
Fără punct după primul joc, pierdut în faţa naţionalei ţării gazdă, Ucraina, Suedia era condamnată să învingă la Kiev.
Nordicii au fost foarte aproape de acest obiectiv, dar, după ce au revenit de la 0-1 şi au condus cu 2-1, s-au văzut din nou conduşi.
A fost cea mai frumoasă partidă de până acum de la EURO 2012.

Anglia, care a rămas datoare după meciul inaugural cu Franţa, a făcut un meci absolut magnific.
Golul decisiv a fost reuşit de Danny Welbeck, cu o execuţie ULUITOARE!

Intalnirea de la Kiev a inceput sub semnul echilibrului, ambele formatii evitand sa se descopere pe faza defensiva. Echilibrul s-a rupt in minutul 23, atunci cand centrarea lui Gerrard a fost reluata in plasa de Andy Caroll cu o lovitura de cap excelenta.

Suedezii au fost de nerecunoscut in prima parte, amenintand cu adevarat poarta adversa numai cu suturile de la distanta trimise de Ibrahimovici si Kallstrom.

In partea secunda, nordicii au aratat insa o alta fata. La numai patru minute de la reluarea jocului, suedezii au si restabilit egalitatea! „Ibra” a executat o lovitura libera in zid, mingea i-a revenit si a pasat-o la Mellberg, fundasul marcand cu largul concurs al lui Glen Johnson.

Zece minute mai tarziu, acelasi Olof Mellberg s-a inaltat superb in careul de 6 metri al englezilor si a trimis in plasa balonul centrat foarte bine de Larsson.

A fost momentul in care selectionerul „celor trei lei” a mutat decisiv, introducandu-l in teren pe Theo Walcott. Jucatorul lui Arsenal a restabilit egalitatea in minutul 64, cu un sut usor deviat de Larsson care l-a pacalit pe portarul Isaksson.

Apoi, cu zece minute inainte de final, Walcott a plecat fabulos pe contraatac, a pasat in 6 metri de unde Welbeck a reluat fabulos cu calcaiul pentru 3-2.

In prelungirile partidei, tot Walcott a facut o cursa de senzatie si a pasat in „gura portii” pentru Gerrard, numai ca jucatorul lui Liverpool a tras in Isaksson.

Rezulatul de la Kiev pastreaza Anglia cu sanse mari de calificare in faza eliminatorie in timp ce Suedia este eliminata cu un meci inainte de sfarsitul fazei grupelor.

Suedia este a doua echipă eliminată de la Euro după Irlanda. Ibrahimovici şi colegii săi pleacă acasă după două înfrângeri în două meciuri, în care au condus de fiecare dată, dar au sfârşit prin a fi înfrânţi.

Englezii îşi vor disputa calificarea în sferturi în meci direct cu Ucraina în ultimul meci, elevii lui Hodgson având nevoie de un egal pentru a trece de grupe. Mai mult, în această partidă va reveni şi Rooney, care şi-a ispăşit cele două etape de suspendare.

SUEDIA: Isaksson – Granqvist (Lustig 66), Mellberg, J. Olsson, M, Olsson – Svensson, Källstrom, Larsson, Elm (Wilhelmsson 84) – Ibrahimovic, Elmander (Rosenberg 79). Antrenor: Erik Hamren

ANGLIA: Hart – Johnson, Terry, Lescott, Cole – Milner (Walcott 61), Gerrard, Parker,Young – Carroll, Welbeck (Chamberlain 88). Antrenor: Roy Hodgson

Goluri: G. Johnson (aut.) 49, Mellberg 59 / Carroll 23, Walcott 64, Welbeck 78

Arbitru: Damir Skomina (Slovenia)