AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 15: Franta - Ucraina 2-0, în cea mai lungă...

EURO 2012. Meciul 15: Franta – Ucraina 2-0, în cea mai lungă partidă a turnelului final

Nationala Frantei a castigat intalnirea cu reprezentativa Ucrainei, scor 2-0, in cel mai lung meci de la turneele finale. Partida a fost intrerupta o ora din cauza unei furtuni ce a lovit orasul Donetk.
Disputa de la Dontetk a inceput sub auspiciul ploii, ploaie care i-a facut pe multi dintre spectatori sa renunte la locurile din primele randuri pentru a se refugia mai sus. Dupa numai 5 minute, cerul s-a rupt deasupra Donbass Arena si ploaia s-a transformat intr-una torentiala. Arbitrul a decis pe loc sa-i trimita pe jucatori la vestiare si, timp de o ora, am putut admira o furtuna de vara in toata splendoarea.

Dupa reluare, francezii s-au instalat destul de timid la carma jocului, ratand ocazii destul de bune prin Benzema. Menez a reusit chiar sa marcheze dupa primul sfert de ora, insa golul i-a fost anulat corect pentru un offside.

Menez a iesit in evidenta la jumatatea primei parti, ratand doua ocazii uriase. catre final, Mexes s-a lovit si el de blocajul lui Pyatov, care i-a refuzat golul.

Repriza a doua a inceput cu o mare ratare a lui Shevchenko, insa a continuat cu doua goluri ale „cocosilor”.

Mai intai, Ribery a initiat un contraatac de manual, a pasat la Benzema iar acesta a deschis mai departe la Menez, care a punctat cu un sut la coltul scurt.

Doar trei minute mai tarziu acelasi Benzema l-a gasit cu o pasa superba pe Cabaye, acesta reusind golul cu o lovitura plasată foarte bine. Pana sa iasa de pe teren, Cabaye a mai lovit si bara portii lui Pyatov.

La final, francezii s-au jucat cu ocaziile, scorul putand fi mult mai mare. Gazdele din Ucraina au cazut complet dupa ce au primit cele doua goluri si nu au mai amenintat poarta lui Hugo Lloris.

Echipele de start:

Ucraina: Pyatov – Khacheridi, Mikhalik, Tymoshchuk, Yarmolenko, Nazarenko, Konoplyanka, Shevchenko, Voronin.
Rezerve: Koval, Goryainov, Kucher, Shevchuk, Rakitskiy, Butko, Garmash, Aliyev, Rotan, Seleznyov, Devic.
Selectioner: Oleg Blohin.

Franta: Lloris – Debuchy, Rami, Mexes, Clichy, Cabaye, Ribery, Nasri, Menez, Diarra, Benzema.
Rezerve: Mandanda, Carrasso, Evra, Reveillere, Koscielny, Valbuena, Matuidi, Malouda, M’Vila, Martin, Ben Arfa, Giroud.
Selectioner: Laurent Blanc.