AcasăEvenimentSportELIMINARE SURPRINZĂTOARE - Venus Williams a ieșit din turneul de la St....

ELIMINARE SURPRINZĂTOARE – Venus Williams a ieșit din turneul de la St. Petersburg

ELIMINARE SURPRINZĂTOARE Finalista de la Australian Open şi posibila adversară a Simonei Halep în semifinale, Venus Williams, a fost eliminată în optimi la St. Petersburg.

Americanca, locul 11 WTA şi favorită numărul 4, a pierdut în două seturi, scor 3-6, 1-6, meciul cu franţuzoaica Kristina Mladenovic (51 WTA), după doar 55 de minute de joc.

În sferturi, Mladenovic o va întâlni pe a şasea favorită, italianca Roberta Vinci (21 WTA), care a trecut cu un dublu 6-4 de Andreea Petkovic (Germania, 52 WTA). Învingătoarea din acest meci va juca în semifinale împotriva Simonei Halep sau a rusoaicei Natalia Vikhlyantseva (115 WTA).

Deocamdată, nu s-a stabilit încă ora la care va avea loc meciului Halep-Vikhlyantseva. Acesta se va disputa vineri şi va putea fi urmărit ÎN DIRECT la Digi Sport.

Halep este principala favorită la St. Petersburg şi nu şi-a ascuns ambiţia de a cuceri trofeul. Un obiectiv mai uşor de realizat, după eliminarea lui Venus Williams (11 WTA).

Sper să pot câştiga turneul. Îmi doresc să câştig cât de mult pot aici şi să joc bine la acest turneu. A trecut doar un meci, e prea devreme pentru a mă gândi la altceva. Bineînţeles că îmi doresc să câştig şi să ajung în finală, dar nu este uşor. Trebuie să-mi reconstruiesc încrederea„, a declarat a patra jucătoare a lumii.

Într-un alt meci de joi, rusoaica Elena Vesnina (16 WTA, favorită numărul 5) a învins-o în trei seturi, scor 2-6, 6-3, 6-3, pe franţuzoaica Alize Cornet (44 WTA).

În sferturi, Vesnina va juca împotriva învingătoarei dintre slovaca Dominika Cibulkova (5 WTA, favorită 2) şi croata Donna Vekic (88 WTA), intrată pe tabloul principal ca lucky-loser.

După turneul de la St. Petersburg, Simona Halep se va alătura echipei României, pentru întâlnirea de Fed Cup cu Belgia, care va avea loc pe 11 şi 12 februarie, în Sala Polivalentă din Bucureşti, şi care va fi ÎN DIRECT la Digi Sport.