AcasăEvenimentSportEL CLASICO - Totul despre marele derbi Real – Barcelona din această...

EL CLASICO – Totul despre marele derbi Real – Barcelona din această seară

Duminică seara, de la ora României, 22.00, Real Madrid şi FC Barcelona se întâlnesc într-un meci care poate decide deja titlul de campioană. Ce recorduri poate egala şi bate Lionel Messi. Ce s-a întâmplat când i-a stat ceasul domnului Jose Maria Ortiz de Mendibil.

Pentru Real, meciul este cu titlul pe masă

Real Madrid – FC Barcelona este un „el clasico” extrem de important. El se joacă în etapa cu 10 etape înainte de finalul campionatului, într-un moment în care podiumul din „Primera” arată astfel: Real Madrid – 70 de puncte, Atletico de Madrid – 67 puncte, FC Barcelona – 66 puncte. O victorie a gazdelor ar însemna scoaterea din luptă pentru titlu a Barcelonei şi un pas uriaş spre titlu pentru Real, care poate menţine ecartul faţă de Atletico, mai ales că a doua echipă a Madridului mai are de jucat în deplasare cu FC Barcelona. O victorie a oaspeţilor încinge la maxim campionatul, şi titlul se poate decide abia pe final, oricare dintre cele trei mari, Real, Barcelona şi Atletico, având şanse egale. Un egal nu avantajează pe nimeni, poate doar pe Real, dar numai în raport cu Barcelona.

În „mini-campionatul” în 3 s-au înregistrat până acum următoarele rezultate:

• Real Madrid – Atletico de Madrid 0-1
  • Atletico de Madrid – Real Madrid 2-2
  • Atletico de Madrid – FC Barcelona 0-0
  • FC Barcelona – Real Madrid 2-1

Messi poate bate recordul lui Di Stefano

Duminică 15 decembrie 1963, stadion Santiago Bernabeu, 125.000 de spectatori. Ne aflăm în minutul 77 al meciului Real Madrid – FC Barcelona din etapa a 12-a din „Primera Division”. Tabela de marcaj indică scorul de 2-0 pentru gazde prin golurile înscrise de Ferenc Puskas în minutele 37 şi 68. Arbitrul Jose Maria Ortiz de Mendibil (unul dintre cei mai mari arbitri din lume – n.a.) indică lovitură liberă de la 30 de metri pentru gazde în urma unui fault al lui Fuste asupra lui Amancio. Execută chiar cel faultat, dar nu trage la poartă peste zid, ci pasează lateral stânga lui Gento, acesta centrează pe jos în mijlocul careului şi Alfredo Di Stefano înscrie cu un şut imparabil în poarta barcelonezului Pesudo. Este 3-0 pentru Real Madrid (scorul final 4-0, Puskas din penalty în min.84) şi al 19-lea gol (al 18-lea în meciuri oficiale) înscris de „bătrânul” Di Stefano (37 de ani) într-un meci contra marii rivale FC Barcelona. Este totodată şi ultimul meci jucat de Di Stefano contra Barcelonei sub culorile lui Real Madrid. Di Stefano a mai jucat doi ani la Espanyol Barcelona şi a mai înscris un gol în poarta lui FC Barcelona, pe 12 februarie 1966, într-un FC Barcelona – Espanyol 4-2 (peste numai 4 zile, pe stadionul Tractorul din Braşov, acelaşi Di Stefano îşi salva echipa de la un dezastru, prin două pase de gol, care au ajutat ca Espanyol să piardă cu doar 2-4 în faţa unui „Steagul Roşu” dezlănţuit şi să se ajungă la un al treilea meci decisiv – în prima manşă spaniolii au câştigat cu 3-1 – câştigat de Espanyol cu 1-0 tot sub Tâmpa pe 2 martie, de această dată cu Di Stefano în postura de antrenor principal).

Sâmbătă 2 martie 2013, stadion Santiago Bernabeu, 83.500 de spectatori. Suntem în minutul 18, Real Madrid – FC Barcelona. Scor 1-0 pentru gazde prin golul în scris în min. 6 de Benzema. Dani Alvez centrează de pe partea dreaptă şi Messi înscrie de la 12 metri printr-un şut sec (rezultat final 2-1 pentru Real, a mai înscris Sergio Ramos în min.82). Prin golul din minutul 18, argentineanul Messi egalează un record care avea o vechime de 49 de ani şi 77 de zile: 18 goluri înscrise de un jucător în meciurile oficiale dintre Real Madrid şi FC Barcelona. Era recordul argentineanului (naturalizat şi spaniol) Alfredo Di Stefano.

Duminică 23 martie 2014, stadion Santiago Bernabeu, sold out. Lionel Messi, dacă va înscrie minimum un gol, va bate, după 50 de ani şi 98 de zile, recordul lui Di Stefano – 18 goluri în meciuri oficiale, şi va egala recordul totalului de goluri înscrise de un jucător în „El Clasico”, deţinut de acelaşi Di Stefano şi care datează tot de 50 de ani şi 98 de zile. Dacă Messi înscrie cel puţin două goluri, al doilea record va fi şi el bătut.

Top 10 golgheteri all time în „El Clasico”

1. Alfredo Di Stefano (Real Madrid) – 19 goluri (18 în meciuri oficiale)
  2. Lionel Messi (FC Barcelona) – 18 goluri (18)
  3. Ferenc Puskas (Real Madrid) – 16 goluri (14)
  4. Francisco Gento (Real Madrid) – 16 goluri (14)
  5. Raul (Real Madrid) – 15 goluri (15)
  6. Cesar Rodriguez (FC Barcelona) – 14 goluri (14)
  7. Josef Samitier (FC Barcelona/Real Madrid) – 13 goluri (9)
  8. Cristiano Ronaldo (Real Madrid) – 12 goluri (12)
  9. Santillana (Real Madrid) – 12 goluri (12)
  10. Paul Alcantara (FC Barcelona) – 12 goluri (4)

O poveste inedită din „El Clasico”

Ediţia de campionat 1966/1967 era una a revanşei pentru Real Madrid. După 5 titluri consecutive, Real pierde la un punct campionatul 1965/66 în faţa concitadinei Atletico de Madrid, deşi în meciurile directe, câştigase 3 puncte din 4: 3-1 în tur şi 1-1 în retur. „Vinovaţi” pentru pierderea campionatului erau însă alţi. Cei de la FC Barcelona, catalanii învingând pe madrileni în ambele meciuri: 2-1 acasă şi 3-1 în deplasare. Suntem pe 20 noiembrie 1966. Santiago Bernabeu este plin ochi. A venit ora revanşei. Pentru Real nu este vorba doar de atât. Trebuie să treacă pe locul 1 în clasament. Acum este pe 2, cu 14 puncte, iar lider este FC Valencia tot cu 14 puncte, golaveraj superior, dar care a pierdut cu o zi înainte cu 1-3 la Zaragoza.

Meciul începe cu atacuri furibunde ale gazdelor susţinute frenetic de 115.000 de spectatori. Pe rând, Amancio, Gento, Grosso şi Veloso au posibilitatea să înscrie, dar portarul catalan Sadurni apără fenomenal. Suntem în minutul 90, scorul este 0-0 deşi Real a avut 12 ocazii uriaşe de gol. Toată lumea aşteaptă fluierul final al lui Jose Ortiz de Mendibil. Madrilienii se consolează cu faptul că, deşi au pierdut un punct, trec pe locul 1 în clasament în faţa Valenciei. Cei de la Barcelona sunt mulţumiţi. Termină la egalitate un meci pe care l-ar fi putut pierde la un scor fluviu. Şi totuşi arbitrul nu fluieră finalul meciului. Suntem în minutul 92 (la vremea respectivă nu se prelungeau meciurile nici dacă existau întreruperi din cauza accidentărilor, iar schimbările nu erau permise – n.a.), şi meciul continuă, se ajunge în minutul 94, arbitrul nimic; Realul asediază poarta lui Sadurni, suntem în minutul 97 şi nu se fluieră finalul. Pe margine, „Para” Olsen, antrenorul Barcelonei, a înnebunit. Stă cu mâinile sus şi cere fluierul final. Ajungem în minutul 99 şi Veloso găseşte un culoar, şutează pe jos şi 1-0 pentru Real Madrid. Catalanii sunt la pământ. Arbitrul mai lasă jocul să continue câteva secunde şi fluieră finalul. A urmat o adevărată furtună, în special în presă. În funcţie de cine pe cine susţinea. Ziarele de casă ale Realului au scris că golul a fost înscris în minutul 94 şi că arbitrul a mai ţinut meciul încă 7 minute şi Barcelona putea egala; ziarele favorabile Barcelonei au titrat că golul a fost înscris după 11 minute de prelungiri, iar cele neutre (mai aproape de adevăr), că s-a înscris în minutul 99 şi că meciul s-a prelungit cu 11 minute. Se pare că pe această variantă a mers şi federaţia spaniolă, pentru că, în documentele oficiale, golul apare ca fiind înscris în minutul 89 (în actele oficiale nu exista minutul 91…). Foarte interesantă a fost explicaţia arbitrului: „Mi-a stat ceasul şi nu mi-am dat seama că au trecut cele 90 de minute”.