AcasăEvenimentSportEL CLASICO DE ZILE MARI: Real Madrid - FC "Messi" Barcelona 3-4

EL CLASICO DE ZILE MARI: Real Madrid – FC „Messi” Barcelona 3-4

Unul dintre cele mai spectaculoase El Clasico din ultimii 15-20 de ani. „Primera” s-a relansat, şi după foarte mulţi ani sunt 3 echipe cu şanse egale la titlu. 3 recorduri bătute de Messi. Ce „performanţă” a realizat Sergio Ramos. Ce greşeală a făcut antrenorul Realului.

Un Real-Barca cu 7 goluri, cu răsturnări spectaculoase de scor, de la 0-1 s-a ajuns la 2-1, a urmat egalitatea, 3-2 şi în fine 3-4, cu 3 penalty-uri, 7 alte ocazii monumentale de gol, cu un ritm de joc în mare viteză la ambele porţi timp de 70 de minute, nu poate fi altceva decât un regal fotbalistic de colecţie. Într-adevăr, meciul de duminică seara poate fi considerat ca fiind unul dintre cele mai spectaculoase din ultimii 15-20 de ani dintre cele două echipe. Pentru comparaţie prezentăm o „secvenţă” înregistrată într-un club din Drumul Taberei din Bucureşti. Pe un alt televizor se „juca” Lazio-Milan, un meci cu „staif” în Italia, un meci în care evolua şi un român (Ştefan Radu), unul dintre foarte, foarte puţinii titulari de drept la o echipă occidentală. Ei bine, niciunul dintre cei 25-30 de amatori de fotbal (grupaţi pe „galerii”, „madrilenii” în faţă, „catalanii” în spate”) nu a aruncat măcar o privire spre ce se întâmpla pe „Olimpico” din Roma. Şi nici nu ar fi avut ce vedea. O tristeţe de meci cu tribune trist de goale. Lazio-Milan faţă de Real-Barca părea un meci între două echipe modeste de „B”, semăna mai mult cu un Farul-Rapid, dat sâmbătă pe NTV.
Pe „Bernabeu” ambele echipe au jucat din primul minut pe cartea atacului. Fiecare avea motivaţia ei. Realul să scoată pe catalani din lupta pentru titlu, Barcelona să reintre în lupta pentru cucerirea campionatului. Cum ambele echipe au asigurat fără
probleme locul lor direct în grupele Ligii Campionilor, câştigarea campionatului a devenit o miză uriaşă. Şi una ce ţine de onoare şi orgolii. S-a mers 100% pe calea atacului, şi doar ratările incredibile au făcut ca în minutul 15, tabelă de marcaj să nu consemneze un 3-1 pentru Barcelona. La fel, scorul pauzei, 2-2 era unul mincinos: 4-4 ar fi fost cel normal după primele 45 de minute.
Înainte de meci, se anunţa un duel de zile mari între două triplete de vis: Bale-Benzema-Ronaldo de la gazde, Neymar-Messi-Fabregas de la oaspeţi. Nu au funcţionat toate mecanismele, în teren însă au existat două duo-uri care au făcut legea: Di Maria-Benzema la gazde, Messi-Iniesta, la oaspeţi. Cei patru au format de fapt careul de aşi de pe „Bernabeu”. Până în minutul 65, când Barcelona a egalat şi Ramos de la Real a fost eliminat, meciul a fost nu doar spectaculos, ci şi foarte echilibrat. După acest minut oaspeţii au început să controleze partida şi să forţeze victoria. Dar şi cu un om în minus, Realul nu a arătat deloc rău, însă nu a mai putut să treacă peste o Barcelonă foarte puternică.

Caseta tehnică

Real Madrid – F.C. Barcelona 3-4 (2-2)

Stadion Santiago Bernabeu
Spectatori: 85.500
Arbitru: Undiano Mallenco

Real Madrid (4-3-3): Diego López – Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo – Luca Modric (min.89- Morata), Xabi Alonso, Di Maria (min.85-Isco) – Gareth Bale, Benzema (min.66-Varane), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.
Pe bancă: Casillas – Varane, Coentrão, Nacho şi Illarra

FC Barcelona (4-4-2): Valdés – Dani Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba – Busquets, Xavi, Cesc Fabregas (min.80-Alexis Sanchez) – Iniesta, Messi, Neymar (min.69-Pedro).
Antrenor Gerrardo Martino.
Pe bancă: Pinto – Adriano, S.Roberto, Bartra şi Song.

Au înscris: 0-1 (Iniesta-min.7), 1-1 (Benzema-min.20), 2-1 (Benzema-min.24), 2-2 (Messi-min.42), 3-2 (Ronaldo-min.55, pen), 3-3 (Messi-min.65, pen), 3-4 (Messi-min.84, pen.)
Cartonaşe roşii: Sergio Ramos (Real) – min.64
Cartonaşe galbene Real: Di Maria (20),Pepe (43),Alonso (85),Ronaldo (86),Modric (88).
Cartonaşe galbene Barcelon: Fabregas (43), Busquets (66).

Fazele care au scandalizat

1. În minutul 54, Cristiano Ronaldo se agaţă, în afara careului de piciorul de un apărător şi arbitrul acordă penalty pentru Real. Faza a fost clară, nu a fost nici fault şi presupusa infracţiune nu s-a consumat în suprafaţa de pedeapsă.
2. În minutul 42, după ce Messi a egalat, s-a produs o busculadă şi Busquets l-a călcat pe faţă (greu de spus dacă a existat vreo intenţie) pe Pepe, aflat pe gazon.
Dacă ar fi primit galben, mijlocaşul catalan ar fi luat şi el roşu prin dublarea “galbenelor” în minutul 66.

Controversa meciului

Faza din minutul 64, fault al lui Ramos asupra lui Neymar şi eliminarea fundaşului Realului a fost întoarsă pe toate feţele. Penalty-ul şi eliminarea au fost contestate la momentul respectiv, dar şi după. Oficialii Realului au făcut însă declaraţii prudente.
Carlo Ancelotti (antrenor Real Madrid): “Nu am văzut faza penalty-ului fluierat la Ramos. Îmi este greu să comentez deciziile arbitrului. Un lucru este clar.
Penalty-ul şi eliminarea lui Ramos au fost decisive. Noi controlam jocul. De aici totul s-a schimbat, iar meciul a fost dificil de controlat”.
Rene Ramos (fratele şi impresarul lui Sergio Ramos): “Arbitrajul a fost o ruşine. Lui Undiano Mallenco trebuie să i se retragă licenţa de arbitraj. Ar fi un arbitru curajos dacă şi-ar recunoaşte cu demnitate greşelile”. Declaraţia îi aparţine lui Rene Ramos, fratele şi impresarul lui Sergio Ramos şi a fost făcută pe Twitter.
Emilio Butragueno (fost mare fotbalist, acum director sportiv la Real): “Penalty-ul acordat a fost riguros”.
Cristiano Ronaldo: « Au fost multe greşeli de arbitraj. Deciziile arbitrului au contribuit la înfrângerea noastră. (…) Sunt oameni care nu vor ca Real să câştige campionatul. Realul generează invidie. Au vrut ca Barcelona să revină şi să rămână în lupta pentru titlu”.
Gerrardo Martino (antrenor FC Barcelona): Penalty-ul la Neymar a fost clar, nici nu trebuie discutat”.

Eroarea lui Ancelotti

Antrenorul Realului, italianul Carlos Ancelotti a comis o eroare imediat după ce Sergio Ramos a fost eliminat. Pentru a completa cvartetul defensiv, el l-a introdus în teren pe Varane şi l-a scos (sacrificat) pe Benzema. Era normal să introducă un fundaş. Dar a fost anormal să scoată din teren cel mai în formă jucător al său.
Ancelotti ar fi trebuit să-l scoată pe Ronaldo (cu un randament modest duminică noaptea), sau pe Luca Modric, şi el destul de şters. De ce nu i-a scos pe unul din cei doi e greu de spus. Probabil că i-a fost frică să-l scoată pe Ronaldo, dar e de neînţeles de ce nu l-a scos măcar pe Modric. Se poate spune că Ancelotti a judecat greşi şi o altă schimbare: l-a introdus abia la scorul de 3-4, în minutul 85 pe Isco (dar în locul lui Di Maria, a doilea jucător în formă al gazdelor). În mod normal la scorul de 3-3, Ronaldo şi Modric nu ar fi trebuit să mai fie pe teren, în schimb trebuia să rămână Benzema şi să intre Isco, ultimul demonstrând în meciul din Liga Campionilor contra lui Schalke04 că este în formă mare. De menţionat că oficiosul sportiv “AS” a notat cu 3 stele la Real Madrid doar pe Benzema şi Di Maria. O singură stea au primit Ronaldo şi Modric.
De partea cealaltă, „tata” Martino nu a exitat să scoată din teren supervedeta braziliană Neymar, atunci când a văzut că este „un corp străin” în jocul echipei sale. (Înclinăm să credem că mult umflata vedetă braziliană şi-a „ferit” picioarele, pentru a nu risca o accidentare înainte de mondiale).

Titlul se joacă în trei şi se decide contra „restului lumii”

Dacă Real ar fi câştigat, s-ar fi distanţat la 7 puncte de F.C.Barcelona şi în acest caz catalanii ar fi ieşit din cursă. Faţă de concitadina Atletico, Real ar fi avut 3 puncte în faţă şi prima şansă la titlu. Şi la un meci egal, Real ar fi fost relativ avantajată: ţinea Barcelona la o distanţă de 4 puncte şi mai avea un punct în faţa lui Atletico. Acum, în urma victoriei catalanilor, lupta pentru titlu se dă în 3, situaţia în clasament, cu 9 etape înainte de final fiind următoarea:

1. Atletico de Madrid – 70 puncte
2. Real Madrid – 70 puncte
3. F.C. Barcelona – 69

În caz de egalitate de puncte, primul criteriu de departajare îl reprezintă punctele obţinute în întâlnirile directe. La acest criteriu, Real Madrid nu câştigă campionatul dacă termină la egalitate de puncte cu oricare dintre cele două, şi nici în situaţia în care toate trei termină la egalitate. Devine crucial meciul de la Barcelona dintre catalani şi Atletico de Madrid. S-ar putea să fie meciul care să

F.C. Barcelona – Atletico de Madrid ?

Ţinând cont de toate datele de mai sus, în afara meciului F.C.Barcelona – Atletico de Madrid (acesta se dispută pe 18 mai, în ultima etapă de campionat), decisive, pentru toate cele trei echipe vor fi meciurile cu „restul lumii”. Analizând programul din ultimele 9 etape observăm că Real Madrid are cel mai uşor parcurs. Atletico are cel mai dificl program, iar Barcelona, între cele două.

Real Madrid:
Acasă: Rayo Vallecano, Almeira, Osasuna, Valencia, Espanyol
Deplasare: F.C.Sevilla, Real Sociedad, Real Valladolid, Celta Vigo
Singurul meci cu adevărat dificil este cel de la Valladolid, unde gazdele îşi vor juca ultima şansă de a scăpa de la retrogradare.

Atletico de Madrid
Acasă: Granada, Villarreal, Elche, Malaga
Deplasare: Bilbao, Getafe, Valencia, Levante, F.C.Barcelona
Atletico are doar 4 meciuri acasă, iar în deplasare joacă la Getafe care se bate să scape de retrogradare şi are şi meciul capital cu FC Barcelona. Mai are o deplasare dificilă la Bilbao, o echipă redutabilă acasă şi cu şanse mai să termine pe locul 4
în campionat.

F.C. Barcelona
Acasă: Celta Vigo, Betis Sevilla, Bilbao, Getafe, Atletico de Madrid
Deplasare: Espanyol Barcelona, Granada, Villarreal, Elche
Derby-ul local cu Espanyol nu a fost niciodată o formalitate, iar meciul de acasă cu
Atletico de Madrid nu este dinainte câştigat. Catalanii mai au acasă şi meciul cu
foarte incomoda şi în mare formă Atletic Bilbao.

Trei recorduri bătute de Messi

Prin cele 3 goluri înscrise pe „Bernabeu”, Messi a bătut trei recorduri. În primul rând a bătut recordul celor mai multe goluri înscrise în meciurile oficiale dintre Real şi Barcelona. Înainte de meci, Messi de afla la egalitate cu celebrul Alfredo Di Stefano, cu câte 18 goluri. Al doilea record: cele mai multe goluri înscrise atât în meciurile oficiale cât şi în cele neoficiale dintre cele două echipe: înainte de meci, Di Stefano avea 19 goluri înscrise. Recordul lui Di Stefano data din 15 decembrie 1963. Acum Messi conduce în acest clasament al golgeterilor din „El Clasico” cu 21 de goluri marcate. Dintre jucătorii activi, Cristiano Ronaldo a marcat 13 goluri, iar Karim Benzema, 6 goluri.
În sfârşit, Messi a devenit cel mai prolific marcator străin din Primera Division. El a înscris 236 de goluri (în 268 de meciuri) şi la depăşit pe mexicanul Hugo Sanchez, care în 347 de meciuri la Atletico de Madrid, Real Madrid şi Rayo Vallecano a înscris 234 de goluri. În clasamentul all time al golgeterilor din Primera Division, Messi se află acum pe locul 2, pe primul fiind legendarul Telmo Zara, cu 251 de goluri înscrise în 278 de meciuri între 1940 şi 1955.

Messi l-a „bătut” pe Messi

În ultimii 20 de ani, în El Clasico în doar 4 meciuri câte un jucător a înscris 3 goluri, În cel de duminică noaptea, argentinianul Messi a reuşit un hattrick (3 goluri consecutive înscrise într-un singur meci. Pe 10 martie 2007, culmea, tot Messi, a fost autorul unui hattrick, într-un Barcelona – Real 3-3. Anterior, pe 7 ianuarie 1995, într-un meci Real Madrid – Barcelona 5-0, chilianul Zamprano reuşea şi el un hattrick, iar pe 8 ianuarie 1994, la un Barcelona – Real 5-0, brazilianul Romario realiza o triplă.

„Recordul” lui Sergio Ramos

De menţionat că Sergio Ramos, prin eliminarea suferită în meciul de duminică noaptea a devenit cel mai eliminat fotbalist al lui real Madrid: 19 eliminări; 14 în campionat, 2 în Cupa Spaniei şi 3 în cupele europene. Dintre foştii fotbalişti ai Realului, Zinedine Zidane şi Fernando Hierro au suferit câte 14 eliminări fiecare, Zidane fiind de 11 ori penalizat pentru agresiuni asupra adversarilor. (sursa: El Mundo Deportivo)