AcasăEvenimentSportEGALITATE ÎNTRE ROMÂNIA ȘI UNGARIA – CSM București a pierdut în deplasare...

EGALITATE ÎNTRE ROMÂNIA ȘI UNGARIA – CSM București a pierdut în deplasare la Gyori ETO KC

Egalitate perfectă, 1-1, în disputa dintre România și Ungaria, la nivel de cluburi, în Liga Campionilor la handbal feminin. După ce HCM Baia Mare, vicecampioana României, a învins vineri seara pe Ferencvaros Budapesta, campioana Ungariei, lucrurile s-au inversat a doua zi.

Sâmbătă, Gyori ETO KC, vicecampioana Ungariei, a învins-o pe CSM București, campioana României. Culmea e că și scorul la pauză a fost la aceeași diferență (2), 16-14 în polivalenta băimăreană, și 12-10 în sala din Gyor.

Coincidențe interesante, motive suficiente pentru a aștepta cu interes partidele retur ale celor două formații românești angrenate în principala competiție europeană.

CSM București a început bine meciul de la Gyor, a condus cu 3-1 și 4-2, au fost egalate, 5-5, minutul 12, după care Gyory n-a mai cedat inițiativa până la fluierul final. Inexplicabile căderile campioanei României în fața unei echipe din care au lipsit două dintre jucătoarele de bază, Gorbicz și Tomori.

Foarte multe atacurile s-au sfârșit fără goluri, iar apărarea a fost inexistentă, gazdele marcând de cinci ori consecutiv în repriza secundă, iar diferența a ajuns la șapte goluri, 20-13, în minutul 46.

S-a terminat 28-22, după un meci nereușit al echipei noastre, în care doar suedeza Isabelle Gullden a strălucit cu 8 goluri marcate. Au mai înscris: Paula Rodrigues Belo – 5, Linnea Torstenson – 4, Carmen Martin – 2, Iulia Curea – 2, Oana Manea – 1.

Gyory: Cornelia Groot – 6 goluri, Jana Knedlikova – 5, Eduarda Amorim – 5, Yvette Broch – 4, Linn Jorum Sulland – 3, Heidi Loke – 2, Aniko Kovacsics – 2, Ida Alstad – 1.

Au arbitrat sârbii Aleksandar Pandzic şi Ivan Mosorinski, iar delegat EHF a fost austriacul Edeltraut Berthold.

Pe primul loc în grupa principală 2 a Ligii Campionilor se află Gyori Audi ETO KC, cu 11 puncte (7 jocuri), urmată de Buducnost Podgorica, 9 p (6 j), CSM Bucureşti, 7 p (7 j), Vardar Skopje, 6 p (6 j), FC Midtjylland, 5 p (6 j), IK Savehof, 0 p (6 j).

În următoarea etapă, campioana României va juca acasă contra formaţiei macedonene Vardar Skopje, și are nevoie de victorie pentru a scăpa de emoțiile calificării în sferturile de finală, în cazul unui eșec lucrurile se pot complica.