AcasăEvenimentSportEchipa lui Mutu a fost eliminată din Cupa Franței de Rouen, din...

Echipa lui Mutu a fost eliminată din Cupa Franței de Rouen, din liga a treia!

Fara Adrian Mutu pe teren, Ajaccio a suferit, sambata, o eliminare rusinoasa din Cupa Frantei. Cu noul antrenor Albert Emon pe banca tehnica, corsicanii au parasit competitia inca din faza a treia, fiind invinsi, dupa lovituri de departajare, de Rouen, o echipa din liga a treia.

La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost 1-1, dupa ce Rouen a deschis scorul prin Zerdab (63′), iar Zahido a restabilit egalitatea pentru Ajaccio (90′).

Prelungirile n-au adus modificari pe tabela de marcat astfel ca partida s-a decis la loteria penaltiurilor, unde gazdele s-au impus cu 3-2.

Ajaccio n-a fost insa singura echipa din primul esalon eliminata prematur din Cupa Frantei, Stade Reims pierzand in fata gruparii de amatori Plabennec, scor 0-1.

Adrian Mutu nu s-a aflat in lotul lui Ajaccio, romanul fiind pedepsit pentru ca nu s-a prezentat la timp pentru reunirea echipei.
13 meciuri a jucat Mutu pentru Ajaccio in acest sezon, reusind 4 goluri.

Dupa 19 etape, Ajaccio ocupa locul 16 in clasamentul Ligue 1, la trei puncte de retrogradare.