AcasăEvenimentSportE ÎN TURUL TREI - Simona Halep a trecut de Kristyna Pliskova...

E ÎN TURUL TREI – Simona Halep a trecut de Kristyna Pliskova la Indian Wells

E ÎN TURUL TREI Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Indian Wells, după 6-4, 6-4 cu Kristyna Pliskova. Jucătoarea noastră a avut un debut dificil de meci şi a fost dominată la început de loviturile tari ale adversarei.

E ÎN TURUL TREI Pliskova a reuşit prima break-ul, Halep a răspuns cu rebreak, dar sportiva cehă a s-a distanţat din nou și a făcut 3-1. Halep a egalat la 3 şi, după ce a cedat pe serviciul adversarei, 3-4, a luat jocul pe cont propriu, impunându-se în cele din urmă cu 6-4, după 38 de minute de joc.

Halep a început excelent setul al doilea, însă lucrurile s-au complicat pe parcurs pentru Simona. Pliskova a revenit de la 0-3 și a egalat neașteptat: 3-3. Halep a izbutit un break extrem de important, apoi s-a distanţat la 5-3 şi a închis meciul, cu același scor din primul set, 6-4, după o oră şi 15 minute de la startul partidei.

Încurajată de mulți fani români, Halep a făcut spectacol la debut și s-a calificat în turul al treilea, însă Kristyna Pliskova i-a pus probleme. Simona a fost susținută azi noapte inclusiv de Nadia Comăneci şi de Florin Segărceanu, căpitanul nejucător al echipei de Fed Cup a României.

„Turneul acesta este unul special pentru mine, deoarece l-am câștigat și am amintiri de neuitat din 2015. Nu a fost ușor, asta pentru că Pliskova a servit foarte bine și a lovit puternic, obligându-mă să mă retrag. Mă așteptam să fie dificil meciul cu Kristyna și sunt cu adevărat fericită. Am șansa să joc din nou pe acest teren superb.

Sunt pregătită să muncesc pentru fiecare meci, să lupt și să fiu la fel de agresivă. A fost o zi frumoasă pentru mine! Le mulțumesc fanilor români pentru că mă susțin de fiecare dată. De câte ori aud că sunt numărul 1 mă emoționez, e un vis devenit realitate”, a spus Halep, după succesul din turul al doilea de la Indian Wells.

În turul următor de la Indian Wells, Simona Halep va evolua împotriva Carolinei Dolehide, jucătoare din America, beneficiară a unui wild card, care a trecut în mod surprinzător de  Dominika Cibulkova.

Simona Halep a câştigat ediţia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminată în turul al treilea de Kristina Mladenovic.