AcasăEvenimentSportE ALTCEVA – Șahtior-ul lui Lucescu a eliminat-o pe Fenerbahce și...

E ALTCEVA – Șahtior-ul lui Lucescu a eliminat-o pe Fenerbahce și s-a calificat în play-off-ul Champions League

Echipa ucraineană Șahtior Donețk, pregătită de românul Mircea Lucescu, s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, după ce a reușit să învingă cu scorul de 3-0 formația turcă Fenerbahce Istanbul, miercuri seara la Lvov (Ucraina), în manșa secundă a turului III preliminar al celei mai importante competiții europene intercluburi.

Șahtior s-a impus grație golurilor lui Oleksandr Gladki (min.35), Dario Srna (min.65 din penalty) și Alex Teixeira (min.68).

Pe teren propriu, vicecampioana Ucrainei a avut prima mare ocazie, prin Alex Teixeira, care a şutat din mijlocul careului, dar mingea a fost blocată de un fundaş advers în drumul spre poarta lui Demirel.

Golul de 1-0 a venit de la Gladky. În minutul 25, atacantul a finalizat perfect o centrare a lui Dario Srna, la capătul unei acţiuni prelungite de atac.

Ucrainenii au avut emoţii o singură dată în finalul primei reprize, când Moussa Sow l-a pus la încercare pe Pyatov cu o lovitură de cap.

După pauză, Şahtior a dat lovitura pe contraatac. Mai întâi în minutul 65, prin Marlos, care a scăpat singur cu Volkan şi a obţinut o lovitură de la 11 metri, transformată fără emoţii de căpitanul Srna.

Trei minute mai târziu, Alex Teixeira a finalizat o cursă pornită de la jumătatea terenului pentru 3-0, iar Mircea Lucescu obţine o calificare fără emoţii în faţa unui adversar dificil.

În meciul tur, disputat săptămâna trecută în Turcia, cele două formații au terminat la egalitate, 0-0.

Rezultate înregistrate în partidele programate miercuri:
(+) Șahtior Donețk (Ucraina) – Fenerbahce Istanbul (Turcia) 3-0 (în tur 0-0)
(+) Skenderbeu (Albania) – Milsami Orhei (Republica Moldova) 2-0 (în tur 2-0)
Viktoria Plzen (Cehia) – (+) Maccabi Tel Aviv (Israel) 0-2 (în tur 2-1)
(+) FC Bruges (Belgia) – Panathinaikos Atena (Grecia) 3-0 (în tur 1-2)
(+) Malmoe FF (Suedia) – Red Bull Salzburg (Austria) 3-0 (în tur 0-2)
(+) Partizan Belgrad (Serbia) – Steaua București (România) 4-2 (în tur 1-1)
(+) FC Basel (Elveția) – Lech Poznan (Polonia) 1-0 (în tur 3-1)
(+) BATE Borisov (Belarus) – Videoton FC (Ungaria) 1-0 (în tur 1-1)
Sparta Praga (Cehia) – (+) ȚSKA Moscova (Rusia) 2-3 (în tur 2-2)
Qarabag Agdam (Azerbaidjan) – (+) Celtic Glasgow (Scoția) 0-0 (în tur 1-0)
(+) Astana (Kazahstan) – HJK Helsinki (Finlanda) 4-3 (în tur 0-0)

Meciuri disputate marți:
(+) APOEL Nicosia (Cipru) – Midtjylland (Danemarca) 0-1 (în tur 2-1)
Molde (Norvegia) – (+) Dinamo Zagreb (Croația) 3-3 (în tur 1-1)
Ajax Amsterdam (Olanda) – (+) Rapid Viena (Austria) 2-3 (în tur 2-2)
(+) AS Monaco (Franța) – Young Boys Berna (Elveția) 4-0 (în tur 3-1)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în faza următoare a competiției. Tragerea la sorți a meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor va avea loc vineri la Nyon (Elveția).