AcasăEvenimentSportDupă patru luni CFR câștigă în deplasare și se distanțează la trei...

După patru luni CFR câștigă în deplasare și se distanțează la trei puncte de urmăritoare!

CFR Cluj a învins cu 2-0 (1-0) la Piatra Neamţ, pe Ceahlăul, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 28 a Ligii I. Este primul succes al ardelenilor de la revenirea lui Ioan Andone, unul care permite desprinderea lor la trei puncte în fruntea clasamentului.
Golurile au fost înscrise de Vranjes (min. 19), dintr-o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, acordată pentru un fault al lui Monroy la Hora, şi Camora (min. 90+3), după o pasă de la Sougou.
Gazdele n-au jucat rău, Bădescu având câteva ocazii de a marca.
CEAHLĂUL: Jovic – Dumitraş, Ichim, Cazan, Ţepeş (Popa ’90+2) – Monroy, Achim – Onciu (Muscalu ’46), Golubovici, Stana – M. Constantinescu (Bădescu ’14).
Antrenor: Constantin Enache.
CFR CLUJ: Beto – Lionn, Cadu, Maftei, Camora – Hora (Godemeche ’85), Sare, Peralta, Vranjes (Bastos ’65) – Sougou, Ronny (Rui Pedro ’90+2).
Antrenor: Ioan Andone.

FC Vaslui a câștigat cu 2-1 (0-1), pe teren propriu, meciul cu Astra, contând pentru etapa a 28-a din Liga 1 la fotbal, egalând la puncte (52) câteva ore pe CFR Cluj și Dinamo în fruntea clasamentului.
Astra a deschis scorul prin brazilianul William de Amorim (min. 32), care a profitat de o eroare a portarului Milan Borjan. Ploieștenii au dominat, de altfel, prima repriză.
Echipa lui Adrian Porumboiu a revenit și a egalat după pauză, prin Ousmane N’Doye (min. 55).
Golul care urcă pe FC Vaslui în fruntea clasamentului a fost reușit de Marius Constantin (min. 85), aflat la prima reușită de când joacă pentru echipa moldavă.
Astra, care nu pierduse de când a fost preluată de Mircea Rednic, a rămas în 10 oameni în minutul 64, când Bogdan Pătraşcu a fost eliminat.
La finalul partidei, Dinu Gheorghe a acuzat arbitrajul despre care a spus că a fluierat într-o singură direcţie. De cealaltă parte, Adrian Porumboiu i-a răspuns: „Dacă aşa a spus domnul Dinu Gheorghe înseamnă că nu mai ştie fotbal. Nu zic, a mai greşit în unele faze, dar pe noi ne- dezanvantajat, nu pe ei“.