AcasăEvenimentSportDUPĂ 77 DE ANI - Andy Murray, primul britanic care câștigă la...

DUPĂ 77 DE ANI – Andy Murray, primul britanic care câștigă la Wimbledon!

Andy Murray a câştigat turneul de Grand Slam de la Wimbledon, învingându-l în finală pe sârbul Novak Djokovici la capătul unui meci cu un final de poveste. În urma acestui triumf, Murray devine primul tenismen britanic după 77 de ani care se impune pe iarba londoneză.  Andy Murray, idolul spectatorilor care au asistat la finala de la Wimbledon, a făcut un meci mare în faţa numărului 1 mondial, sârbul Novak Djokovici.
Deşi specialiştii se aşteptau ca meciul să se dispute în cinci seturi, Murray, împins de la spate de aproape 10.000 de susuţinători, a jucat neaşteptat de bine, profitând şi de forma slabă a lui Djokovici. Primele două seturi au fost câştigate destul de simplu de britanic, însă, în setul al treilea, sârbul, rănit în orgoliu, a încercat să recupereze terenul pierdut, dar nu a reuşit mare lucru.
După trei ore şi şase minute de joc, Murray a câştigat finala de la Wimbledon în faţa lui Djokovici, scor 6-4, 7-5, 6-4, devenind primul tenismen britanic după 77 de ani de aşteptare care câştigă turneul de Grand Slam desfăşurat pe iarba londoneză. Deşi a pierdut, sârbul va rămâne pe primul loc în ierarhia ATP, iar Murray îşi va consolida poziţia secundă.