AcasăEvenimentSportDUPA 15 ANI – Romania a castigat Campionatul Mondial de Handbal pentru...

DUPA 15 ANI – Romania a castigat Campionatul Mondial de Handbal pentru junioare!

Handbalul românesc are o generaţie formidabilă la nivelul sportivelor născute în anii 1996-1997. Naţionala feminină de handbal Under 18 a României a devenit campioană mondială, duminică, învingând cu 32-21 (15-7) Germania, în finala de la Ohrid. După locul 4 ocupat în urmă cu doi ani, în Muntenegru, fetele noastre urcă acum pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, devenind în premieră campioane mondiale la această categorie de vârstă. Echipa a fost pregatita de antrenorii Aurelian Rosca si Gavril Cosma.

Romania a avut un debut de meci ceva mai poticnit, irosind primele doua atacuri, insa si-a revenit dupa numai cateva minute, a preluat conducerea si n-a mai cedat-o pana la final. Portarul Madalina Ion a aratat o forma de zile mari, „inchizand” buturile nationalei noastre, in timp ce atacurile au inceput sa fie fructificate. Diferenta a crescut constant, la pauza scorul fiind 15-7.

Partea secunda a debutat cu un usor forcing al nemtoaicelor, sportivele noastre fiind puse in usoara dificultate, dar si-au revenit rapid si si-au pedepsit adversarele. Diferenta s-a marit pe parcusul reprizei secunde, Romania terminand finala cu un avantaj de 11 goluri si cu o serie de reusite extrem de spectaculoase, aplaudate la scena deschisa de public.

Bianca Bazaliu, de la LPS Slatina, a fost vedeta acestor Campionate Mondiale, ea fiind golgetera competiţiei.

De remarcat că România nu a mai câştigat un titlu mondial, la un sport de echipă, de 15 ani, din 1999.

România a avut un parcurs excepţional la Campionatele Mondiale de Handbal pentru junioare, întrecând Muntenegru în semifinale (28-25), Olanda în sferturi (36-22) şi Croaţia în optimi (28-22). De asemenea, în faza grupelor România a obţinut patru victorii, cu Argentina (34–20), Uzbekistan (42-22), Macedonia (37–23) şi Germania (27–25) şi a remizat cu Danemarca (30-30).