AcasăEvenimentSportA TRECUT DE SLOVENIA – România a învins echipa care a furnizat...

A TRECUT DE SLOVENIA – România a învins echipa care a furnizat prima mare surpriză la CM din Germania

A TRECUT DE SLOVENIA Naţionala feminină de handbal a României a obţinut a doua sa victorie în Grupa A a Campionatului Mondial din Germania, 31-28 (14-14) cu Slovenia, duminică, la Trier.

Tricolorele au reușit să învingă formația care a produs prima surpriză a competiției, 24-23 cu vicecampioana olimpică Franța, favorita grupei.

Slovenia a început foarte bine meciul și a condus cu 5-1 și 6-2, având în prima repriză chiar și avantaj de cinci goluri, 11-6 și 12-7. La 13-10 pentru slovene, România a reușit o serie de trei goluri la rând și a restabilit egalitatea, 13-13, rezultatul la pauză fiind și el tot egal, 14-14.

România a dominat partea secundă, în care Slovenia nu a mai condus deloc pe tabelă. Echipa antrenată de spaniolul Ambros Martin a avut mult timp avantaj de unu-două goluri.

Finalul a fost unul dramatic, după ce s-a restabilit egalitatea, 26-26.

România a marcat de două ori la rând (28-26), slovenele au redus din diferență (28-27), dar România a mărit ecartul la trei goluri (30-27), tranșând soarta partidei, câștigată cu 31-28.

Cristina Neagu, cu 11 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre.

Ambros Martin: „A fost o victorie colectivă, toată lumea şi-a jucat rolul, fetele s-au ajutat, a existat foarte multă determinare.

Echipa nu s-a dat bătută în niciun moment, am crezut în noi, fetele au fost foarte disciplinate cu tactica propusă din primul moment şi până la final. Slovenia nu a fost o surpriză după meciul de ieri cu Franţa, este o echipă foarte bună, bine pregătită, cu potenţial.

Chiar dacă la început ne-a fost foarte greu, aşa cum i s-a întâmplat şi Franţei ieri, încet-încet ne-am revenit, nu ne-am pierdut capul, fetele au luptat şi au jucat cu multă determinare, au crezut până la final că putem câştiga.

Urmează meciul cu Spania. Cunosc majoritatea jucătoarelor care evoluează peste hotare, ştiu că au fete şi din noua generaţie. Sâmbătă am văzut prima repriză cu Angola. Au jucat chiar foarte bine în faţa unei echipe bine clădite fizic precum Angola. Am văzut că Spania este suficient de puternică pentru a provoca probleme oricărei echipe din grupă.

Fiecare meci pentru mine este special. Chiar dacă joc şi cu Paraguay este un meci special. Dacă joc cu Norvegia este un meci special. Toate partidele sunt speciale, importante, nu fac diferenţe între jocuri, pentru mine este un mod de viaţă”.

Meciul de handbal feminin dintre Romania si Paraguay din Campionatul Mondial de handbal feminin, disputat pe Arena Trier din Germania, sambata 2 decembrie 2017. SORIN PANA /MEDIAFAX FOTO

Au evoluat echipele:
România: Denisa Dedu (9 mingi apărate) — Aneta Udriștioiu (4 goluri), Melinda Geiger (1), Cristina Florianu, Cristina Neagu (11), Crina Pintea (6), Valentina Ardean-Elisei (4), Eliza Buceschi (5), Mădălina Zamfirescu, Timea Tătar, Cristina Laslo, Ana-Maria Dragut. Selecționer: Ambros Martin.
Slovenia: Amra Pandzic (6 mingi apărate), Maja Vojnovic — Teja Ferfolja, Ana Gros (10 goluri), Tjasa Stanko (5), Ana Abina (1), Nina Zulic (2), Neli Irman, Alja Koren (4), Alja Vrcek (2), Lina Krhlikar (1), Ines Amon (3), Aneja Beganovic. Selecționer: Salvador Kranjcic.

Au arbitrat muntenegrenii Ivan Pavicevic și Milos Raznatovic.

După 29-17 cu Paraguay, România ocupă primul loc în clasamentul grupei.

Luni va fi zi de pauză în Grupa A, iar marți sunt programate partidele Slovenia — Angola, Franța — Paraguay și România — Spania. Primele patru clasate se califică în optimile de finală.

România este singura echipă care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial, având o medalie de aur (1962), două de argint (1973, 2005), una de bronz (2015) şi cinci clasări pe locul patru (1971, 1975, 1993, 1999, 2007).