AcasăEvenimentSportDOAR VICTORIA – Totul despre cel mai important meci din istoria echipei...

DOAR VICTORIA – Totul despre cel mai important meci din istoria echipei HCM Baia Mare

Dacă o va învinge pe Viborg, în ultima etapă din grupele principale ale Ligii Campionilor, HCM Baia Mare se va califica în premieră în sferturile de finală  ale celei mai importante  competiţii continentale. HCM Baia Mare a lăsat în urmă cele două eşecuri consecutive suferite în campionat, cu CSM Bucureşti, şi în Liga Campionilor, cu Gyor şi se pregăteşte de un meci capital.

Campioana României se află în faţa cele mai mari performanţe din istoria clubului, calificarea în premieră în sferturile Ligii Campionilor. Pentru a pătrunde între cele mai bune opt echipe ale continentului, HCM-ul trebuie să câştige ultimul meci din grupele principale, acasă, cu Viborg, indiferent la ce scor. Duelul decisiv se joacă duminică seară, la Baia Mare, începând cu ora 20.00, în direct pe Dolce Sport 1 şi Digi Sport 2. În tur, maramureşencele au câştigat pe terenul lui Viborg cu 31-30.

Dacă va obţine cele două puncte în meciul contra formaţie daneze, HCM-ul e sigură că va termina grupa în primele patru, ceea ce este echivalent cu o calificare în sferturi. Totuşi, Baia Mare poate spera să termine chiar pe locul 3, situaţie care ar fi de dorit, deoarece, astfel, ar evita o confruntare cu Buducnost în sferturi.  Aflată în acest moment pe locul 5 în grupă, HCM-ul are nevoie, pe lângă un succes cu Viborg, şi de un rezultat favorabil în meciul Metz-Gyor. Concret, campioana Europei nu trebuie să piardă jocul din Franţa, iar dacă această condiţie se va îndeplini, atunci Baia Mare va termina grupa pe locul 3.

Miza locului 3 este un adversar mai accesibil în sferturi, mai precis, o confruntare cel mai probabil cu Dinamo Volgograd, formaţie clasată pe locul 2 în cealaltă grupă principală. În caz contrar, HCM-ul se va duela cu Buducnost Podgorica, vicecampioana Europei, care nu are nicio înfrângere în faza a doua a grupelor. De remarcat că la Buducnost evoluează interul Cristina Neagu, una dintre cele mai bune handbaliste ale echipei muntenegrene în acest sezon de Liga Campionilor.

HCM se poate califica şi cu egal, dar acest lucru este condiţionat de victoria lui Gyor la Metz. În caz de egalitate la puncte între Baia Mare şi Metz, mai departe va merge echipa franceză, deoarece are golaveraj mai bun în meciurile directe cu româncele.

Ambele echipe îşi joacă ultima carte

Directorul sportiv al lui HCM Baia Mare, Daniel Kotecz, a prefaţat duelul cu Viborg, pe care îl vede mult mai dificil decât meciul din Danemarca, unde trupa lui Tiselj s-a impus la un gol diferenţă. “Pentru noi e un meci infernal. La Viborg au revenit încă patru jucătoare de bază faţă de jocurile anterioare, una dintre ele e Gullden. La fel ca noi, şi ele îşi joacă ultima carte şi vor, de asemenea, să termine pe locul 3 în grupă ca să aibă un meci lejer în sferturi”, a spus oficialul băimărean.

El a explicat, totodată, care sunt atuurile ce pot ajuta formaţia sa să se impună duminică seara: “Noi avem un lot mai echilibrat, mai omogen, avem dubluri pe posturi. Rezervele noastre se ridică la nivelul titularelor şi astfel antrenorii au mai multe soluţii tactice. În schimb, Viborg are câteva individualităţi de top mondial, însă banca de rezerve nu e la fel de solidă. Atunci când fac schimbări, se simte în jocul lor.”

Pe de altă parte, oficialul băimărean e convins că Gyor va da o mână de ajutor româncelor  în jocul cu Metz, rezultat de care depinde şi clasarea HCM-ului pe locul 3 în grupă. “Gyor e echipă serioasă, va câştiga cu siguranţă în Franţa dacă o să joace corect. Chiar am discutat cu oficialii echipei maghiare şi mi-au spus că nu-şi permit să piardă acest meci şi că îşi vor apăra şansele”, a mai punctat Kotecz, care e sigur că jocul cu Viborg se va juca într-o sală arhiplină, la fel cum s-a disputat şi partida cu Savehof: “Vineri se vor pune în vânzare biletele, sigur vom juca cu casa închisă. Sper ca publicul să ne ajute să câştigăm”. HCM Baia Mare se află abia la a doua participare în Liga Campionilor.