AcasăEvenimentSportDIOS ANDONE – Românul a marcat al șaselea gol pentru Cordoba după...

DIOS ANDONE – Românul a marcat al șaselea gol pentru Cordoba după o cursă de 60 de metri (VIDEO)

Florin Andone trece probabil prin cea mai bună perioadă a carierei! Atacantul român a reușit al șaselea său gol al sezonului în Segunda Division, duminică, în deplasarea din Tenerife. Starul Cordobei a deschis scorul în minutul 61, după o cursă solitară de peste 60 de metri, din jumătatea proprie, finalizând din careu, pe lângă portarul venezuelean Daniel Hernandez.

În ciuda reușitei românului, Cordoba nu a reușit decât o remiză, 1-1, cu Tenerife, pentru gazde egalând, în minutul 85, Nano. Andaluzii rămân la două lungimi în spatele liderului Osasuna, cu 24 de puncte după 14 runde jucate.

La postul Cordobesismo Radio, comentatorul Toni Cruz a fost în extaz în momentul reușitei românului. ”Gooooooooooool marcat de Florin Dios (Dumnezeu-n.r.) Andone. Vitezoman impertinent! Ce bine că ai venit!!! A alergat peste jumătate de teren și a marcat ca unul dintre cei mari în fața lui Dani Hernandez pentru a ne aduce în avantaj”, a strigat comentatorul spaniol. După marcarea golului, Andone a alergat direct la antrenorul său, Jose Luis Oltra, pe care l-a îmbrățișat și sărutat.

Într-un alt meci din etapa a 16-a a ligii secunde spaniole, Ponferradina, cu portarul Dinu Moldovan pe banca de rezerve, a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Leganes. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Djordjevici, în minutul 84.

În fine, în ultimul meci al zilei în Segunda, Alcorcon a trecut cu 1-0 de Zaragoza. La gazde, Răzvan Ochiroșii a intrat în teren în minutul 62, în locul lui Rey.