AcasăEvenimentSportDIN NOU PE PRIMUL LOC – HCM Minaur rămâne neînvinsă în...

DIN NOU PE PRIMUL LOC – HCM Minaur rămâne neînvinsă în 2015 și după meciul cu HC Vaslui

HCM Minaur s-a impus în această după amiază pe teren propriu, scor 34-25, în fața echipei HC Vaslui, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 24 din Liga Națională masculină la handbal. La pauză, scorul a fost egal, 14-14.

Prima repriză a început, probabil, cum nimeni nu se aștepta, cu oaspeții în avantaj. Aceștia au avut un avantaj de două goluri în primele zece minute (1-3 min. 5 și 4-6 min. 10), însă HCM Minaur a reușit să egaleze, iar mai apoi să preia conducerea pentru prima dată în această întâlnire în minutul 22.

În prima jumătate a reprizei secunde, cele două echipe au mers de la egal la egal, însă Minaur s-a distanțat pentru prima dată în această partidă, iar în minutul 45 a avut 26-21. Diferența s-a mărit cu fiecare minut scurs, iar la final Minaur a obținut o victorie liniștitoare, scor 34-29.

Urmează o săptămână foarte grea și foarte importantă. Mai întâi, HCM Minaur joacă pe 1 aprilie în deplasare la HC Odorhei, urmând ca la finalul săptămânii viitoare să joace la Baia Mare în Final Four-ul Cupei României. În semifinale vom întâlni campioana și deținătoarea Cupei României, HCM Constanța