AcasăEvenimentSportDIN A DOUA ÎNCERCARE - Muguruza a câștigat în premieră finala de...

DIN A DOUA ÎNCERCARE – Muguruza a câștigat în premieră finala de la Wimbledon

DIN A DOUA ÎNCERCARE Garbine Muguruza a câștigat în premieră turneul de la Wimbledon, după ce a învins-o pe Venus Williams, în finală, cu 7-5, 6-0, după 67 de minute.

Muguruza (23 de ani) a reușit, astfel, să pună mâna pe trofeul de la Londra, la a doua încercare, după ce, în urmă cu doi ani, ea a pierdut finala, în fața surorii lui Venus, Serena Williams.

Pentru jucătoarea din Spania acesta este cel de-al doilea titlu major din carieră, după cel câștigat la Roland Garros, în urmă cu un an, după o finală în care a învins-o chiar pe Serena Williams.

Sâmbătă, în ultimul act de pe ”centralul” de la All England Lawn Tennis Club, ambele jucătoare au mers cap la cap în prima parte a setului inagural. Pe final însă, după ce, la 5-4 în favoarea sa, Venus a ratat două șanse consecutive de a închide manșa pe serviciul advers, ”Garbi” a realizat break-ul, iar apoi și-a adjudecat și setul.

În cel de-al doilea, Muguruza nu a mai avut nicio problemă și i-a administrat un ”bagel”fostei lidere mondiale, ajunsă acum la 37 de ani. Finala s-a încheiat cu o minge lungă trimisă de americancă, la care iberica a cerut challenge, iar reluarea a întors decizia arbitrilor de linie, care nu au strigat out.

Muguruza este a doua jucătoare din Spania, după Conchita Martinez (1994) care se impune la Wimbledon. Muguruza devine dublă campioană de Grand Slam, după ce anul trecut a triumfat la Roland Garros, fapt pentru care va urca pe locul 5 mondial începând de luni!
Garbine câştigă şi 2,5 milioane de euro, pe care îi merită din plin, la capătul unui turneu în care a reuşit meciuri încântătoare! Să nu uităm că iberica a învins-o şi pe Sorana Cîrstea în drumul ei către finală: 6-2, 6-2 în turul al treilea.Garbine a făcut spectacol şi la festivitatea de premiere: „Acum doi ani am pierdut în faţa Serenei (n.r. – sora lui Venus a învins-o pe Garbine cu 6-4, 6-4 în finala de la Wimbledon 2015), iar ea mi-a spus că într-o zi voi câştiga acest turneu! Iată că am reuşit!”, a fost fraza gustată de publicul britanic, prin care sportiva de 23 de ani a rostit-o înainte de pleca la vestiare cu splendidul trofeu din argint în braţe.