AcasăEvenimentSportDERBY LIGA A 3-A - Meci strâns între Minerul Baia Mare și...

DERBY LIGA A 3-A – Meci strâns între Minerul Baia Mare și AFK Csikszerada Miercurea Ciuc

DERBY LIGA A 3-A  Derby-ul etapei a XIII-a din cadrul seriei a V-a a Ligii a III-a de Fotbal a avut loc pe Stadionul Municipal „Viorel Mateianu”. Echipa tehnicianului Dorin Toma a dat piept cu una dintre principalele adversare care își dorește promovarea. O echipă unită în jurul unui nucleu puternic, bine organizată financiar,  AFK Csikszereda Miercurea Ciuc a venit la Baia Mare cu gândul la victorie. Băimărenii au luptat și ei, dorind să obțină din confruntare maximum de puncte.

Scorul partidei a fost deschis de către Szilard Magyari, în prima repriză. A urmat mai apoi replica celor de la Minerul Baia Mare care au reușit egalarea prin tranformarea unui penalty de către Mihai Roșca în minutul 67 al partidei. Băimărenii au continuat mai apoi cu multe ocazii spre poarta adversă, însă după cele 90 de minute de joc, scorul a rămas 1-1.

În etapa următoare, Minerul Baia Mare va juca pe teren propriu împotriva celor de la Unirea Dej. Partida va avea loc sâmbătă, 24 noiembrie cu începere de la ora 14:00 pe Stadionul Municipal „Viorel Mateianu”.

Sursă info și foto: Minaur.ro