AcasăEvenimentSportDerby de Romania: Dinamo - Steaua 0-2 (0-1). Meciul intrerupt din cauza...

Derby de Romania: Dinamo – Steaua 0-2 (0-1). Meciul intrerupt din cauza „fanilor” dinamovisti

foto gsp.ro

Steaua a învins, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0, echipa Dinamo, în derbiul etapei a XXXI-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Mansaly Boubacar, în proprie poartă, în minutul 13, şi de Cristian Tănase, în minutul 70.
Partida Dinamo – Steaua, care s-a jucat pe Arena Naţională din Capitală, a fost întreruptă în minutul 38, după ce suporterii dinamovişti au aruncat cu mai multe obiecte în teren – torţe, telefoane mobile, sticle cu apă,  bani şi brichete.
Arbitrul a trimis jucătorii la vestiare la scorul de 0-1 , iar partida a fost reluată după 10 minute.
După reluarea meciului, observatorul Gheorghe Nedelescu a cerut Jandarmeriei securizarea zonei. De asemenea, crainicul stadionului a cerut fanilor să nu mai arunce obiecte în teren, atenţionând că, la o nouă acţiune de acest gen, derby-ul va fi suspendat definitiv.
Peste 900 de jandarmi asigură măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor la acest meci.