AcasăEvenimentSportDERBY CÂȘTIGAT DE BĂIMĂRENI – Știința Explorări a învins Zalăul într-o partidă...

DERBY CÂȘTIGAT DE BĂIMĂRENI – Știința Explorări a învins Zalăul într-o partidă foarte disputată

În cadrul etapei a 19-a din campionatul Diviziei A1 la volei masculin, s-a disputat meciul dintre Știința Explorări Baia Mare și CSVM Zalău, ocupantele locurilor trei , respectiv doi în clasamentul la zi.

Meciul a avut loc în sala de sport a Școlii gimnaziale Vasile Alecsandri din Baia Mare, locație care se pare că le-a purtat noroc băimărenilor, care s-au impus în cinci seturi deosebit de disputate. Dincolo de rivalitatea tradițională, meciul era foarte important pentru ambele formații, în încercarea de a se poziționa cât mai bine în clasament, la finalul sezonului regulat.

Chiar dacă oaspeții au reușit în etapa trecută să-i administreze liderului SCMU Craiova prima înfrângere din actuala ediție a campionatului, băimărenii au crezut în șansa lor, au luptat pentru fiecare minge și în final au reușit o victorie foarte importantă.

Știința Explorări s-a calificat în turneul pentru locurile 1-4, cu trei etape înainte de terminarea sezonului regulat. Băimărenii au obținut în această seară o spectaculoasă victorie împotriva vicecampioanei CSVM Zalău, după un joc pe muchie de cuțit care a ținut cu sufletul la gură suporterii veniți în sala de sport

Meciul a început foarte prost pentru gazde, care au intrat greu în joc și au pierdut clar primul set cu 25-17. Impulsionați de Gabriel Cherbeleață, care a făcut un joc foarte bun împotriva fostei sale echipe, gazdele și-au revenit însă rapid și au câștigat setul 2 cu același scor, 25-17.

Vicecampionii au trecut din nou în avantaj, după ce și-au adjudecat setul 3 cu 25-20, băimărenii fiind nevoiți în continuare să se descurce fără căpitanul Florin Bălhăceanu, care a părăsit terenul accidentat. Explorări nu a dezarmat însă și, grație unui blocaj excelent și-a adjudecat setul 4 cu 25-22.

Mihai Coasă a servit eficient în debutul actului decisiv și gazdele au condus cu 4-1, după care nu au mai cedat inițiativa până la final. Alan Domingos și-a mobilizat exemplar coechiperii și astfel echipa antrenată de Marius Botea și Sorin Pop au obținut o victorie de prestigiu în fața unei echipe foarte bune.

Știința Explorări Baia Mare – CSVM Zalău 3-2 (-17, 17, -20, 22, 12)

Explorări: Râpeanu 1p, Cherbeleață 26p, Bălhăceanu 5p, Didorciuc 18p, Kovacs 5p, Coasă 7p, Domingos (libero). Au mai jucat: Toth 5p, Nagy 2p, Socaciu, Veber. Antrenori Marius Botea și Sorin Pop.

CSVM Zalău: Lescov, Matei 15p, Dal Bosco 15p, Bala 25p, Mihalcea 7p, Gheorghiță 4p, Feher (libero). Au mai jucat: Bălean, Olteanu, Tarța 1p, Cornel Miron și Constantin. Antrenori: Martin Stoev și Bogdan Nicolae.

Au arbitrat: Paul Szabo-Alexi (Oradea) și Alin Mateizer (Ploiești). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).