AcasăEvenimentSportDEBUT CU STÂNGUL – Naționala sub 19 ani, pregătită de Aurelian Roșca,...

DEBUT CU STÂNGUL – Naționala sub 19 ani, pregătită de Aurelian Roșca, a fost surclasată de Franța la CE din Spania

Înfrângere pentru selecţionata feminină de handbal sub 19 ani, la debutul de la Europeanul din Spania. Campioane mondiale în 2014, jucătoarele pregătite de Aurelian Roşca, antrenorul echipei HCM Baia Mare, au fost surclasate de Franţa, scor 31-24.

La un an de la titlul mondial cucerit în Macedonia, tinerele handbaliste pregătite de Aurelian Roşca au început în forţă meciul cu reprezentativa Franţei.

Cele mai bune jucătoare ale României, Ostase, Laslo şi Bazaliu, au fost de neoprit în startul partidei, iar adversarele au marcat abia în minutul 8.

Ineficacitatea handbalistelor din Franţa s-a accentuat, iar România conducea cu 8-2 după 15 minute.

A urmat, însă, o cădere în jocul „tricolorelor”, iar adversarele s-au apropiat la un gol, dar la pauză a fost 14-12 pentru România.

La reluare, Franţa a reuşit să preia conducerea. A fost rândul „tricolorelor” să alerge după egalare, dar portarul advers, Camille Depuiset, a fost imbatabil pe final şi a contribuit la înfrângerea României.

Cel mai bun inter stânga al Mondialului din 2014, Bianca Bazaliu, a fost MVP-ul României la meciul cu Franţa. Jucătoarea de la CSM Bucureşti a marcat jumătate dintre golurile echipei lui Roşca.

„Trebuia să ţinem de scor, trebuia să ne apărăm, dar, din păcate, am scăpat meciul din mână şi aşa am luat bătaie”, a explicat Bazaliu.

„Am ratat multe ocazii clare şi nu am avut încredere în posibilităţile noastre”, a spus, evident dezamăgit, Aurelian Roşca.

România va juca al doilea meci din grupa C mâine, împotriva Ungariei, care a pierdut la debut în faţa Suediei, scor 18-24.