AcasăEvenimentSportDEBUT CU STÂNGUL - HC Minaur Baia Mare a pierdut în fața...

DEBUT CU STÂNGUL – HC Minaur Baia Mare a pierdut în fața celor de la Potaissa Turda (VIDEO)

Amical tensionat intre campioana Romaniei, HCM Minaur si Potaissa Turda. Baimarenii au cedat cu 25-29 in primul amical al verii, dupa ce la pauza cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 13-13.
Meciul s-a incins in repriza secunda, cand jucatorii ambelor echipe au recurs la dueluri barbateşti, si au avut nevoie de ingrijiri medicale.
În prima repriză, cele două echipe s-au aflat la egalitate în permanență, singurul moment în care s-a rupt echilibrul fiind în minutul 20, când oaspeții s-au distanțat la două goluri, scor 8-10, dar la pauză s-a intrat la egalitate, scor 13-13.
La zece minute de la reluarea jocului, oaspeții s-au distanțat la două goluri, scor 16-18, pentru ca la mijlocul reprizei să aibă patru goluri în avantaj, scor 19-23. La final, Potaissa Turda s-a impus cu scorul de 25-29.
Cele doua grupari se vor întâlni și mâine, tot într-un joc amical, care va începe de la ora 16:00. Săptămâna viitoare, HCM Minaur va pleca în Germania, unde va disputa înainte de Sparkassen Cup, două jocuri amicale, împotriva echipelor HC Lepzig și HF Springe.