AcasăEvenimentSportDEBUT CU DREPTUL ÎN RETUR – HCM Baia Mare câștigă la scor...

DEBUT CU DREPTUL ÎN RETUR – HCM Baia Mare câștigă la scor în fața clujencelor

În prima etapă a returului Ligii Naționale, HCM Baia Mare a jucat în deplasare la Cluj Napoca cu U Alexandrion, pe care a învins-o cu scorul de 27-19, după ce gazdele conduceau la pauză cu un scor neverosimil, 13-8!Cine vede doar rezultatul final al partidei, poate crede că a fost un meci la discreția băimărencelor, care au bifat o deplasare oarecare la o echipă din coada clasamentului, ce nu prea a gustat din cupa victoriei decât de patru sau cinci ori pe parcursul celor 13 etape din tur. Poate așa au crezut și fetele noastre, dar și antrenorii, care au preferat să facă deplasarea chiar în ziua meciului. De altfel, cu câteva zile înainte, antrenorul Ioan Băban îmi spunea că au luat această decizie pentru că toate gândurile lor se îndreaptă la meciul de duminică din Liga Campionilor, ca atare nu vor să piardă timpul prin Cluj. L-am întrebat dacă nu există riscuri legate de această decizie, la care mi-a răspuns: ”Dacă nu ne permitem cu U Cluj, atunci cu cine”.

M-am gândit la spusele experimentatului tehnician pe parcursul primei reprize, când gazdele conduceau cu șase goluri diferență pe fondul unui joc execrabil al echipei noastre. M-am gândit dar în același timp am fost încrezător că în repriza a doua va fi altceva. Mi-am spus că U Cluj are doar șapte jucătoare care merită să evolueze în Liga Națională, iar după o primă repriză în care au depus eforturi extraordinare, în a doua parte a jocului vor obosi și vor începe să greșească din ce în ce mai mult. Sincer, nu speram într-o revenire de senzație a fetelor noastre pentru că prea multe greșeli au făcut în primul act. E suficient să adaug doar că s-au ratat trei aruncări de la șapte metri, toate apărate de portărița de rezervă fără nume.

Îmi pare bine că m-am înșelat. După pauză au intrat în teren cam aceleași jucătoare dar s-a văzut imediat că, de fapt, sunt altele. Montate, determinate, conștiente că și în cazul unei remize se duce de râpă toată munca de până acum, putându-și lua rămas bun de la un nou titlu de campioane naționale. Atât de bine au jucat încât adversarele au înscris doar de două ori în 15 minute, în vreme ce Paula a închis pur și simplu poarta, apărarea a funcționat cu precizia unui ceas elvețian de marcă, iar atacul n-a greșit aproape de loc. Dacă vă spun că scorul reprizei secunde a fost 22-6, cred că nu mai are rost să insist asupra jocul de excepție al fetelor noastre.

A fost efectiv o bucurie să privim evoluția de excepție a echipei, paradele Paulei, contraatacurile lansate de ea, precizia de metronom a pivotului Jezic care a transformat în goluri toate aruncările la poartă, bucuria renăscută a extremei do Nascimento la marcarea golurilor, fiica risipitoare care s-a reîntors acasă după o scurtă rătăcire, pasele lui Allison Pineau, unele parcă desenate, determinarea Melindei Gaiger, din nou prestația la superlativ a căpitanului Elisei, dar și jocul de excepție în apărare a Gabriellei Szucs.

Apropo de Alexandra do Nascimento, pe care am dat-o ca și dusă prin campionatul Franței. Discutând cu cineva din conducerea clubului pe marginea acestei plecări, acesta mi-a spus că do Nascimento se va reîntoarce la echipă dacă nu va găsi condiții mai bune decât aici. ”E o fată de caracter, pe care te poți baza. S-a supărat, dar sunt convins că va înțelege situația și va reveni în Baia Mare”. Și uite că a avut dreptate.

Duminică vine primul examen serios al acestui început de an. Dacă fetele vor evolua la fel cum au făcut-o în repriza secundă de la Cluj Napoca, atunci nu poate exista alt deznodământ al partidei decât victoria echipei noastre. Jucătoarele trebuie să își șteargă din memorie prestația din prima parte, pentru că adversarele de la Fleury Loiret vor ști sigur să profite de eventuala oportunitate. Ele nu sunt ca și clujencele, au experiență internațională de dă pe afară, echipa fiind, practic, o multinațională franco-spaniolă, cu câteva individualități de marcă.

U Cluj Napoca – HCM Baia Mare: 19-27 (13-8)

• Sala Polivalenta din Cluj Napoca; cca 1.800 spectatori
  • Au arbitrat: Valentin Călina (Pitești) – Claudiu Belean (Târgu Mureș)
  • Aruncări de la 7m: 5-5 (transformate: 2-2; au ratat: Dindiligan, Laslo, Severin / Pineau, Ardean Elisei, Do Nascimento)
  • Minute de eliminare: 4-6
  • U Cluj: Măzărean (7 intervenții), Enache (a apărat 3 de 7m) – Laslo 4/13, Tetean 3/7 (unul din 7m), Petruș 2 (unul din 7m), Vălean 2, Chintoan 2, Ivan 2, L. Popa 1, Boian 1, Severin 1 Vasiliu. Antrenori: Carmen Amariei, Luminița Huțupan.
  • Baia Mare: Ungureanu (17 intervenții, a apărat 2 de 7m), Ionica Munteanu – Jezic 7, Ardean Elisei 6, Do Nascimento 5, Geiger 5, Abbingh 2 (unul din 7m), Marin 1, Pineau 1, Nechita, Perianu, Szucs, Tănăsie, Tătar, Preda, Vizitiu.
  • Antrenori: Aurelian Roșca și Ioan Băban