AcasăEvenimentSportDE LA ALTAR LA... PODIUM - Dana Dodean și soțul ei, campioni...

DE LA ALTAR LA… PODIUM – Dana Dodean și soțul ei, campioni europeni la dublu mixt!

DE LA ALTAR LA… PODIUM Soții Daniela Dodean (România) – Joao Monteiro (Portugalia) au câștigat vineri seară medialia de aur la Campionatele Europene de tenis de masă, competiție găzduită de Budapesta, în fața perechii suedeze, Mattias Karlsson – Matilda Ekholm.

Finala a fost una interzisă cardiacilor. Perechea suedeză a condus cu 2-0 la seturi (11-5, 12-10), dar Dodean și Monteiro nu au renunțat nicio clipă la luptă. Semnalul revirimentului a venit la fix, poate și pe o relaxare a suedezilor, setul al treilea fiind câștigat categoric de ai noștri, scor 11-5. Dodean și Monteiro au defilat și în setul patru, 11-6, astfel că aurul european a fost acordat după ”decisiv”.

Ambele echipe au dat tot ce au mai bun, dar până la urmă Daniela Dodean și Joao Monteiro s-au impus cu 14-12 și au devenit cei mai buni din Europa la această categorie.

Din fericire, acesta nu a fost singurul succes de la acest Euro. Tot la dublu mixt am obținut și un bronz, prin Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs, eliminați în semifinale de proaspeții campioni.

580a8a5295f9cf7d404eedf7

Daniela Dodean și Joao Monteiro au devenit primul cuplu căsătorit care câștigă un titlu de o asemenea anvergură în tenisul de masă mondial, după cum notează chiar site-ul oficial al întrecerii de la Budapesta.

„Am început această aventură cu Joao drept coechipier, iar între timp, când presiunea a crescut, s-a comportat ca soțul meu, iar sprijinul a fost de mare ajutor”, a spus Daniela Dodean, la finalul meciului, potrivit site-ului oficial al competiției.

„A fost important să continuăm să luptăm, pentru că am fost mai buni astăzi. Am meritat să câștigăm”, a spus și Joao Monteiro.

De la altar…la cea mai înaltă poziţie de pe podium. Joao Monteiro şi soţia sa, românca Daniela Dodean, au dus minunata relaţie din viaţa privată şi la masa de tenis, reuşind să obţină aurul la dublu mixt la CE de tenis de masă„, scrie cotidianul portughez Record, citat de News.ro, într-un articol dedicat celor doi campioni europeni.

Ziua de vineri a soţilor Monteiro a început cu un succes în faţa perechii române Ionescu/Szocs, scor 3-0, şi s-a încheiat cu finala emoţionantă câştigată cu 3-2 împotriva suedezilor Mattias Karlsson şi Matilda Ekholm.

580b118795f9cf5967c1cd03

Publicaţia portugheză subliniază că, deşi a fost condus cu 2-0, cuplul româno-portughez nu a renunţat în niciun moment, reuşind să se impună într-un ultim set dramatic.

Joao Monteiro a declarat după meci că dedică acest titlu fiicei lor, Lara: „Este minunat să fiu din nou campion european. Fetiţa noastră s-a născut în urmă cu un an şi jumătate şi îi dedicăm acest titlu, pentru că nu am putut fi alături de ea„.

Pentru Joao Monteiro acesta este al treilea titlu european din carieră, după cel cu echipa Portugaliei în 2014 şi cel de anul trecut, obţinut la dublu masculin cu austriacul Stefan Fegerl.

Dana Dodean are şi ea în palmares două titluri europene, în 2009 şi 2012.

Joao Monteiro, în vârstă de 33 de ani, şi Daniela Dodean, în vârstă de 28 de ani, s-au căsătorit în 2013, iar în aprilie 2015 s-a născut fetiţa lor, Lara Melissa.