AcasăEvenimentSportDans Sportiv. Prodance 2000 Baia Mare a cucerit cinci medalii la Napoca...

Dans Sportiv. Prodance 2000 Baia Mare a cucerit cinci medalii la Napoca Dance Festival

În zilele  de 24 şi 25 noiembrie la Cluj Napoca a avut loc concursul internaţional WDSF Napoca Dance Festival la care clubul băimărean Prodance 2000 a participat cu un număr de opt perechi la categoriile oficiale, trei perechi la neoficial precum şi la solo fete, care au fost însoţite de antrenorul principal al clubului Ilyes Lorand.
Dansatorii băimăreni au cucerit 5 medalii, dintre care două de aur şi trei de bronz precum şi 7 calificari în finală.
La categoria E 14-15 ani standard, perechea Fazekas Vlad şi Balog Mălina a câştigat medalia de aur, iar la Basic Standard s-a clasat pe locul 7. La aceiaş categotie perechea Moraru Emanuel şi Fodor Agnes a cucerit medalia de aur la Basic standard iar la Open au ocupat locul 8-9 .
Perechea Vasvari Richard – Hajdu Ramina au obţinut medalia de bronz la Basic 12-13 ani secţiunea standard iar la Open s-au clasat pe locul 7.
Perechea Băban Roland – Fărcaş Dorina a evoluat la Basic 16-35 ani sectiunea standard unde a urcat pe ultima treaptă a podiumului, iar la WDSF Internațional standard s-au clasat pe locul 31.
Suciu Bogdan – Breban Carina s-au calificat în finala la Open 16-18 ani standard clasându-se pe locul 6 iar la WDSF International standard perechea s-a situat pe locul 14 din 37 perechi participante.
Perechea Balog Patriciu – Horvath Roberta s-a calificat in finala competiţiei situându-se pe locul 6 la Basic 14 – 15 ani secţiunea standard.
Varga Andrei – Vaşvari Henrieta au dansat la E 6-11 ani unde s-au calificat în semifinală ocupând locul 10 iar la Open standard 6 -11 ani s-au clasat pe locul13.
Perechea Rîpa Alexandru – Andreica Riana (FOTO) a evoluat la E 6-11 ani unde s-au clasat pe poziţia 19-20.
Perechea Lung Dinu – Martina Cellarova a dansat în finală la Open 16-18 ani standard unde au terminat pe locul 4 iar la WDSF Internaţional standard au ocupat locul 9-11 calificându-se în semifinală.
La categoriile neoficiale s-au obţinut următoarele rezultate:
– categoria 4-7 ani, Ghiraş Andreas – Prună Ştefana s-au clasat pe locul 6;
– categoria 8-9 ani, Fazekaş Darius – Katona Daria locul 9, în timp ce Barckozi Cristian – Bercu Alexandra au ocupat locul 14.
La categoria Solo Fete 12-15 ani, Muller Andrada a urcat pe podium obţinand lmedalia de bronz, iar colega ei de club, Tibil Denisa, a ocupat poziţia a 10-a la aceeaşi categorie.