AcasăEvenimentSportDANEZII PLÂNG ELIMINAREA – Jumătate din națiune e dărâmată după ce echipa...

DANEZII PLÂNG ELIMINAREA – Jumătate din națiune e dărâmată după ce echipa lor a fost bătută de România Cristinei Neagu

România a învins miercuri seara Danemarca, 31-30, după prelungiri, și s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial. Cristina Neagu a fost desemnată jucătoarea partidei, a marcat 15 goluri și e, clar cea mai bună handbalistă din lume în acest moment.

Antrenorul danezelor, Klavs Bruum Jorgensen, a recunoscut că românca a fost prea bună pentru echipa sa, iar presa daneză o elogiază pe handbalista în vârstă de 27 de ani la unison.

Chiar dacă a ratat în minutul 60:00 o lovitură de la 7 metri, la scorul de 27-27, care ar fi putut asigura calificarea fără să mai fie nevoie de prelungiri, Cristina a demonstrat că poate să ducă România spre o performanță excepțională. Nu doar prin cele 15 reușite, record la această ediție mondială, ci prin întreaga sa evoluție, una absolut fabuloasă.

Antrenorul Danemarcei, Klavs Bruun Jorgensen, a încercat să ia toate măsurile pentru a o opri pe Neagu, dar nu a avut cum să îi stopeze prestația de clasă mondială” – site-ul oficial al CM

“Neagu a făcut lupta grea pentru noi, provocând o mare dezamăgire în sală. Am încercat orice, diferite lucruri, pentru a o opri, dar am dat greș. A fost prea bună pentru noi! Chiar dacă am blocat-o tot timpul, ea ne-a depășit.” – Klavs Bruun Jorgensen, selecţioner Danemarca

“A făcut ceea ce știe mai bine. Este cea mai bună jucătoare de handbal din lume!” – portărița Rikke Poulsen

„Sunt extrem de mândră de această echipă. Să le fie rușine celor care ne-au criticat, după cele 3 înfrângeri la rând suferite în grupe! Când spunem că luptăm pentru noi, luptăm pentru pentru noi, familiile noastre și pentru cei care ne-au susținut și atunci când am câștigat, dar și atunci când am pierdut” – Cristina Neagu, la finalul partidei cu Danemarca.

HERNING, DENMARK - DECEMBER 16: (L to R) Maria Fisker of Denmark, Goalkeeper Rikke Poulsen of Denmark, Trine Ostergaard of Denmark and Line Jorgensen of Denmark looks dejected after the 22nd IHF Women's Handball World Championship Quarter Final match between Denmark and Romania in Jyske Bank Boxen on December 16, 2015 in Herning, Denmark. (Photo by Jan Christensen / FrontzoneSport via Getty Images)

România a eliminat gazda Campionatului Mondial de handbal feminin, Danemarca, scor 31-30 după prelugiri, calificându-se în semifinalele competiției după un meci de senzație, decis cu trei secunde înainte de final. Presa locală plânge eșecul, dar recunoaște superioritatea româncelor. Acestea sunt elogiate în presa internațională.

Ekstrabladet, cel mai citit cotidian danez, titrează în cronica meciului: “Eliminare daneză în prelungiri, după o dramă de neimaginat”, iar în text se trec în revistă toate momentele importante ale partidei de la Herning. “12.000 de spectator în lacrimi și jumătate de națiune dărâmată.”

Jyllands Poste a titrat după disputa de la Herning: “Danemarca a pierdut în fața celei mai bune jucătoare din lume!”, făcând referire la Cristina Neagu.

Portalul handball-planet.com notează în cronica partidei:“N.E.A.G.U: Fetele din România au câștigat o bătălie epică împotriva a 15.000 de danezi. Româncele au fost conduse de excepționala, strălucitoarea Cristina Neagu, care a marcat 15 goluri.”

Handball-world.com scrie, de asemenea, că în ultimul sfert de finală de la Mondial s-a consemnat o adevărată dramă, numind-o pe Cristina Neagu “senzația marcatoare a României.”

„Este unul dintre cele mai dramatice meciuri de la acest Mondial. Partida a fost decisă de golul din ultima secundă marcat de Ada Nechita, dar colega ei, Cristina Neagu, a atras toate privirile, reuşind să înscrie de 15 ori.

Antrenorul Danemarcei, Klavs Bruun Jorgensen, a încercat să ia toate măsurile pentru a o opri pe Neagu, dar nu a avut cum să îi stopeze prestația de clasă mondială”, scrie şi site-ul oficial al CM.