AcasăEvenimentSportCupa Spaniei. Prima ciocnire dintre cei doi giganți s-a terminat nedecis. Scandal...

Cupa Spaniei. Prima ciocnire dintre cei doi giganți s-a terminat nedecis. Scandal de rasism pe Bernabeu!

Real Madrid si FC Barcelona au terminat la egalitate, scor 1-1, in primul mare derbi al fotbalului iberic contand pentru mansa tur a semifinalelor Cupei Spaniei. Disputa de pe Santiago Bernabeu a fost de departe una extrem de spectaculoasa, cele doua formatii ridicandu-se cu brio la asteptarile fanilor si pasionatilor de fotbal.

De aceasta data insa, in centrul atentiei nu s-au mai aflat Lionel Messi si Cristiano Ronaldo, lumina reflectoarelor fiind acaparata de Cesc Fabregas si Raphael Varane (FOTO), ultimul facand o partida de exceptie in tricoul „galacticilor”.

Madrilenii au intrat bine in meci si s-au instalat in jumatatea adversa inca din primele minute. Dominatia echipei lui Mourinho nu s-a concretizat insa si pe tabela de marcaj, iar dupa un sfert de ora ocaziile au aparut si la poarta lui Lopez.

Jordi Alba a ratat incredibil din fata portii, iar Xavi a nimerit bara din lovitura libera. Catalanii puteau deschide scorul si in minutul 25, insa Varane a respins din fata portii goale, dupa o serie de greseli comise in defensiva de coechipierii sai.

Real Madrid a amenintat buturile lui Pinto si in startul reprizei secunde, prin Benzema, insa oaspetii au fost cei care au deschis in cele din urma scorul, in minutul 50, dupa ce Fabregas l-a invins pe Lopez cu un sut de la 12 metri. Acelasi Fabregas a fost blocat excelent de Varane sase minute mai tarziu.

Cristiano Ronaldo s-a evidentiat si el la doua faze in careul advers, dar in prima instanta a trimis alaturi, dupa care a pierdut un duel decisiv cu Pique. In minutul 73, Pedro a trecut pe langa 2-0, sutul sau, din pozitie de unu la unu cu Lopez, trecand pe langa poarta.

Egalarea a venit cu noua minute inainte de final, cand Varane l-a invins pe Pinto cu o lovitura de cap dintre doi adversari, fundasul devenind practic omul meciului luand in considerare interventiile salvatoare din defensiva. Jordi Alba a ratat o ultima mare ocazie in minutul 87, iar intalnirea de pe Santiago Bernabeu s-a terminat la egalitate, scor 1-1.
Mansa secunda este programata la 27 februarie, in Catalunia.

Rivalitatea dintre Real Madrid si FC Barcelona a trecut de limitele normalului la intalnirea de miercuri seara din semifinalele Cupei Regelui Spaniei.

El Clasico a fost lovit de o problema obisnuita mai mult pentru fotbalul din estul Europei. Brazilianul Dani Alves (FOTO) a fost victima unor atacuri rasiste venite din partea fanilor de la Real Madrid, iar echipa lui Mourinho poate avea de suferit.

In momentul in care brazilianul atingea mingea, mai multe grupuri de spectatori imitau sunetul unor maimute.

La finalul meciului, Dani Alves si-a manifestat dezamagirea fata de tratamentul la care a fost supus printr-un mesaj publicat pe contul sau de Twitter. „Mare pacat din cauza rasismului prezent in unele locuri, dar eu sunt fericit asa cum sunt”, a scris fundasul catalanilor.

Chiar daca pozitia lui Alves nu a fost radicala, Real Madrid risca sanctiuni dintre cele mai dure, ce pot ajunge pana la excluderea din competitie.