AcasăEvenimentSportCUPA ROMÂNIEI – Surpriză de proporții, HC Dobrogea Sud, din liga secundă,...

CUPA ROMÂNIEI – Surpriză de proporții, HC Dobrogea Sud, din liga secundă, s-a calificat în turneul final!

Constanţa îşi anunţă revenirea în prim-planul handbalului masculin, la câteva luni de la dispariţia echipei HCM. Nou-înfiinţata HC Dobrogea Sud, în prezent în liga secundă, s-a calificat sâmbătă în turneul Final Four al Cupei României, după ce s-a impus cu 34-30 pe terenul echipei HC Odorhei.

Ediţia din acest an a Cupei României este rezervată suprizelor. Campioana României en-titre – Minaur – a fost eliminată încă din faza optimilor de finală, iar în sferturi şi-au luat adio de la un trofeu intern şi primele două echipe din Liga Naţională, Dinamo Bucureşti şi HC Odorhei. Echipa din Ştefan cel Mare a fost eliminată de echipa selecţionerului Aihan Omer, Dunărea Călăraşi, cu 32-29, în timp ce HC Odorhei a fost învinsă pe teren propriu de echipa de ligă secundă HC Dobrogea Sud Constanţa cu 34-30.

Echipa de la malul mării s-a înfiinţat în vara trecută la iniţiativa a trei jucători importanţi ai României, Rudi Stănescu, George Buricea şi Laurenţiu Toma.  Apoi, HC Dobrogea Sud a cooptat în lot mai mulţi jucători de la defuncta HCM Constanţa, în frunte cu Dalibor Cutura, Mladen Rakcevic şi Branislav Angelovski.

De altfel, la Odorhei, echipa Constanţei a fost ajutată să se califice în turneul Final 4 al Cupei României de team-managerul Serbiei (Cutura), care a revenit de curând de la Campionatul European, şi preşedintele echipei, Rudi Stănescu. Cu cei doi în echipă, Constanţa a reuşit să întoarcă rezultatul înregistrat la pauză, 16-14 pentru HC Odorhei.

În echipa dobrogeană sunt patru handbaliști tineri de la Academia de Handbal Minaur Baia Mare: Alexandru Bologa (centru), Răzvan Apostu (portar), Vasile Dănuţ (portar) şi Cristian Bodnărescu (pivot).

Calificaţi în faza finală a competiţiei, HCDS visează acum şi la câştigarea trofeului, care i-ar permite să joace din vară în cupele europene, în Cupa EHF! Formaţia din Constanţa domină şi

CSM Bucureşti s-a calificat la turneul final după ce a trecut ieri, la lovituri de departajare, de HC Adrian Petrea Reşiţa, iar ultima venită în careul celor patru ași se va decide în urma partidei dintre Steaua și CSM Ploieşti (luni, ora 17:30).