AcasăEvenimentSportCUPA ROMÂNIEI – Karacic a marcat 11 goluri, dar Minaur a pierdut...

CUPA ROMÂNIEI – Karacic a marcat 11 goluri, dar Minaur a pierdut în deplasare cu CSM București

CSM Bucureşti este ultima echipă calificată în sferturile Cupei României, după victoria de pe teren propriu în faţa lui Minaur Baia Mare, scor 32-27 (15-17).Minaur, campioana en titre și deținătoarea Cupei României, a făcut o primă repriză excelentă, deși a avut doar nouă jucători înscriși pe foaia oficială, a condus cu 12-7, iar la pauză scorul era favorabil oaspeților cu 17-15.

Cu doar două rezerve, dintre care un portar, campioana a început mai bine meciul, fapt reliefat de Ivan Karacic, cel care a marcat şapte dintre primele zece goluri ale băimărenilor. Minaur a avut un avantaj maxim de cinci goluri la jumătatea primei reprize, după reuşita lui Sabou, dar până la pauză diferenţa a scăzut la doar două goluri, 17-15.

Echipa antrenată de Zvonko Sundovski a egalat (18-18) şi chiar a reuşit să preia conducerea în debutul părţii secunde (19-18), dar echilibrul s-a rupt abia în ultimul sfert de oră. Karacic a încheiat partida cu 11 goluri, dar nu a putut evita înfrângerea echipei sale. CSM Bucureşti, pentru care Nicuşor Negru a marcat de şase ori, s-a impus cu 32-27.

”Am început mai prost, dar ne-am revenit pe final și am câștigat. Minaur nu mai este ce a fost și trebuia să câștigăm meciul de la început, cum ar veni”, a spus Nicușor Negru.

În sferturile de finală s-au mai calificat: Dinamo București, Steaua Alexandrion București, AHC Dunărea Călărași, HC Odorhei, HC Dobrogea Sud, CS HC Adrian Petrea Reșița și CSM Ploiești. Partidele din sferturile Cupei României vor avea loc la finalul lunii ianuarie.