AcasăEvenimentSportCUPA ROMÂNIEI – HCM Baia Mare s-a calificat cu emoții în sferturile...

CUPA ROMÂNIEI – HCM Baia Mare s-a calificat cu emoții în sferturile de finală

Handbalistele de la HCM Baia Mare s-au calificat în sferturile Cupei României, după o victorie la două goluri, scor 29-27, pe terenul lui CSM Ploieşti.

HCM Baia Mare a câştigat, cu emoţii, deplasarea de la Ploieşti şi s-a calificat în sferturile Cupei României.

Revenită după o accidentare, Melinda Geiger a avut cea mai frumoasă acţiune la finalul primei reprize, care s-a încheiat cu scorul de 18-15 pentru Baia Mare.

Scorul final a fost 29-27 pentru vicecampioane, care au obţinut astfel a treia victorie împotriva ploieştencelor în acest sezon.

Ne dorim să jucăm bine şi când vom ajunge în Final Four. E normal, ţinând cont că e acasă, să dăm tot ce avem mai bun„, a declarat Ionica Munteanu, la finalul partidei.

Încercăm să luăm această cupă. Ne pare rău că am pierdut campionatul, dar o să ne axăm pe Cupa României, pentru că e tot ce ne-a mai rămas„, a completat Patricia Vizitiu.

Concluzia a tras-o Valentina Ardean-Elisei: „Ne dorim foarte mult să câştigăm acest trofeu„.

Cu 8 goluri marcate, Abbingh a fost cea mai bună marcatoare a învingătoarelor, în timp ce Dmitrovic a punctat de şapte ori pentru CSM Ploieşti.

HCM Baia Mare îşi va afla adversara din sferturile Cupei României pe data de 4 mai.