AcasăEvenimentSportCUPA ROMÂNIEI - CSM Știința Baia Mare a câștigat destul de greu...

CUPA ROMÂNIEI – CSM Știința Baia Mare a câștigat destul de greu cu studenții clujeni

Elocventa diferență de valoare reflectată în primul rând de palmaresul întâlnirilor directe din ultimul deceniu dar și de pozițiile din clasament, avea să fie combătută de studenții clujeni încă de la primul fluier de început al partidei, formația de pe Someș fiind decisă să încerce obținerea unui rezultat mare pe terenul zimbrilor băimăreni.

Echilibrul posesiei balonului avea să se mențină pe întreaga durată a primei reprize deși cel al diferenței de pe tabela de marcaj avea să sufere prima modificare în minutul 14. Uvertura de 22 de ani din tabăra clujeană Ovidiu Melniciuc aduce primele trei puncte ca urmare a transformării unei lovituri de pedeapsă de la circa 32 de metri din zonă centrală. După alte opt minute, flankerul fijian de 31 de ani Sean Morrell culcă balonul în terenul de țintă și scorul devine 5-3. Fundașul Luke Samoa transformă și scorul devine 7-3. La faza imediat următoare (minutul 23), pilierul de 24 de ani Cristian Murgoci taxează lipsa de organizare din apărarea zimbrilor și reușește primul și singurul eseu al formației oaspete. Transformă același nr 10 Ovidiu Melniciuc, și din nou Universitatea Cluj preia conducerea.

Cu zece minute înainte de finalul primului mitan gluma se îngroașă. Ovidiu Melniciuc reușește un drop-gol de la circa 22 de metri din axul central, și Universitatea Cluj intră la cabine cu un avantaj nesperat de șase puncte, (7-13).

La pauză tehnicienii zimbrilor Eugen Apjok – Vasile Lucaci trimit în teren o parte din artileria grea, tocmai pentru a restabili starea de normalitate a unei confruntări cu o formație ce nu ne-a învins niciodată acasă în ultimii 15 ani.

Ultima victorie a studenților fiind cea de pe propriul teren în runda a șaptea a stagiunii 2005-2006 (24 septembrie 2005), C.S.Universitatea Cluj – C.S.M.Știința Baia Mare 16-13. Doar șase minute au mai rezistat elevii lui Bogdan Bălan, flankerul Costică Ene reușind al doilea eseu al vicecampioanei României. Luke Samoa reușește a doua transformare și C.S.M.Știința revine pentru a doua oară la conducere.

Patru minute mai târziu (min 51), fundașul neo-zeelandez Samoa Luke mai pune trei puncte în contul echipei sale ca urmare a unui drop-gol reușit și scorul devine 17-13. Ultima răbufnire a clujenilor se consemnează în minutul 56 Melniciuc cu o lovitură de pedeapsă, ajunge la o cotă de 11 puncte marcate. Fiind nevoiți să forțeze și obținerea punctului bonus ofensiv, zimbri reușesc într-un interval de doar șase minute alte două eseuri semnate de fundașul fijian Taniela Maravunawasawasa (min 67) respectiv centrul de 22 de ani Alexandru Bucur (minutul 73). Luke Samoa reușește una dintre cele două transformări, încheiind jocul cu o zestre de 9 puncte marcate. La finalul partidei observatorul Nicolae Frîncu l-a creditat pe purtătorul tricoului cu numărul cinci de la gazde pe Marius Dănilă ca fiind omul meciului.

În etapa viitoare ultima din faza grupelor, vineri 29 aprilie de la ora 16.00 pe stadionul Florea Dumitrache din capitală, C.S.M.Știința Baia Mare va încheia runda cu un meci contra celor de la Clubul Sportiv Dinamo București.

IMG_8809-720x390 (1)

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Universitatea Cluj 29-16 (7-13)

Cupa României – Etapa 6

Sâmbătă 23 aprilie 2016 ora 11.00

Arena Zimbrilor

Spectatori: 500

Arbitrii: Răzvan Vasiliu (București), Claudiu Lucian Clapon (Iași), Lucian Ravăr (Brașov)

Arbitrul nr 4: Dragoș Preda (Baia Mare)

Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

Observator arbitrii: Valeriu Lazăr (Suceava)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Taniela Maravunawasawasa, 14.Georgel Cătună, 13.Alexandru Bucur, 12.John Leiataua, 11.Adrian Apostol, 10.Luke Samoa, 9.Alexandru Pălii, 1.Ionuț Stan, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Waisea Nailago, 4.Andrei Iurea, 5.Marius Dănilă, 6.Sean Morrell, 7.Constantin Ene, 8.Răzvan Ailenei-cpt

Rezerve: 16.Florin Bârdașu, 17.Silviu Suciu, 18.Domițian Mureșan, 19.Cristian Chirică, 20.Daniel Cubaș, 21.Bidzina Shamkaradze, 22.Sione Fakaosilea, 23.Mihai Dico

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

C.S.Universitatea Cluj: 15.Ionuț Mazăre, 14.Taniela Halafihi, 13.Belefekih Wadji, 12.Csaba Gal, 11.Andrei Ciobotari, 10.Ovidiu Melniciuc, 9.Antonio Savu, 1.Paul Petucher, 2.Răzvan Bârlădeanu, 3.Adrian Chiper, 4.Daniel Kadar, 5.Andrei Diaconu-cpt, 6.Cristian Murgoci, 7.Vlad Toma, 8.Claudiu Curcă

Rezerve: 16.Romulus Boar, 17.Daniel Gheța, 18.Alexandru Telesa, 19.Florin Marin, 20.Alexandru Banu, 21.Leimoni Moala, 22.Ovidiu Butoeru, 23.Vasile Paraschiv

Antrenori: Bogdan Bălan, Horea Hîmpea

Evoluția scorului:

Min 14 Ovidiu Melniciuc – lovitură de pedeapsă de la circa 32 de metri din zonă centrală (0-3)

Min 22 Sean Morrell – eseu reușit în axul central (5-3)

Min 22 Luke Samoa – transformare eseu (7-3)

Min 23 Cristian Murgoci – eseu pe centru (7-8)

Min 24 Ovidiu Melniciuc – transformare eseu (7-10)

Min 30 Ovidiu Melniciuc – drop-gol reușit de la circa 22 de metri din zonă centrală (7-13)

Min 46 Constantin Ene – eseu izbutit pe flancul stânga (12-13)

Min 47Luke Samoa – transformare eseu (14-13)

Min 51 Luke Samoa – reușește u drop-gol de la linia de 22 (17-13)

Min 56 Ovidiu Melniciuc – lovitură de pedeapsă din preajma 22-ului băimărean (17-16)

Min 67 Taniela Maravunawasawasa – eseu reușit pe partea dreaptă (22-16)

Min 68 Luke Samoa – transformare eseu (24-16)

Min 73 Alexandru Bucur – eseu izbutit pe flancul stâng (29-16)