AcasăEvenimentSportCupa României. CFR Cluj elimină Dinamo după prelungiri. Paszkany s-a temut degeaba,...

Cupa României. CFR Cluj elimină Dinamo după prelungiri. Paszkany s-a temut degeaba, Colțescu a arbitrat impecabil!

CFR Cluj s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei, campioana invingand pe Dinamo cu scorul de 2-1 la capatul unei partide dramatice, care a avut doua eliminari in tabara „ros-albilor”, dar si doua reprize de prelungire.

Derbiul sferturilor de finala din Cupa a inceput cu cateva zile inainte, atunci cand oficialii campioanei au acuzat dur refuzul FRF de a delega o brigada de arbitri straini la aceasta intalnire. S-a dovedit pana la urma ca temerilor au fost nefondate, Sebastian Coltescu facand un meci, ba chiar ajutand pe alocuri echipa gazda.

„Feroviarii” au dominat primele minute, amenintand poarta lui Balgradean prin Kapetanos. „Cainii” au replicat destul de rapid, insa Pulhac nu a putut trimite intre buturile lui Felgueiras.

Echilibrul s-a rupt in minutul 31, atunci cand Boubacar a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat, lasandu-si echipa cu un om mai putin.

In inferioritate, oaspetii s-au aparat totusi bine, pana la pauza CFR avand o singura ocazie importanta, insa Balgradean a fost inca o data la post.

In repriza secunda gazdele au incercat sa forteze golul desprinderii, insa Dinamo a fost cea care a deschis scorul. Alexe a scapat bine pe contraatac, l-a pacalit fara sa vrea pe Piccolo din preluare si l-a executat cu sange rece pe Falgueiras.

Imediat CFR-ul a dat replica. Rui Pedro a patruns bine in banda dreapta, a pasat in 10 metri pentru Bastos iar brazilianul s-a distrat cu defensiva oaspetilor. Bastos a simulat un sut si trei adversari s-au culcat la pamant pentru a bloca, a urcat spre poarta si a inscris cu un sut pe coltul lung.

In ultimele minute de joc Coltescu putea acorda o lovitura de la 11 metri pentru Dinamo la un joc periculos facut de Piccolo, insa partida a continuat si s-a ajuns la cele doua reprize de prelungiri.

Gabi Muresan a marcat golul izbavitor in minutul 101, atunci cand balonul trimis de el din lovitura libera a trecut prin zidul lui Dinamo si s-a oprit in plasa portii lui Balgradean.

In a doua repriza de prelungiri Dinamo a ramas in 9 jucatori, Nica fiind si el eliminat pentru doua cartonase galbene.

CFR Cluj: Felguieras – Ivo Pinto, Cadu (Vass ’63), Piccolo, Camora – Luis Alberto (Hora ’88), G. Mureşan – Sougou, Rui Pedro, Bastos (Rada ‘111) – Kapetanos. Antrenor: Paulo Sergio.
Dinamo Bucureşti: Bălgrădean – Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac – Boubacar, C. Munteanu – C. Matei (L. Rus ’59), Issa Ba (Scutaru ’63), Alexe – Ţucudean (Curtean ’75). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Cartonaşe galbene: Cadu ’39, Rui Pedro ’90+3 / Boubacar ‘8, ’31, Nica ’42, ‘114, Ţucudean ’45+1, Curtean ‘120+3.
Cartonaşe roşii: Boubacar ’31, Nica ‘114.
Arbitri: Sebastian Colţescu (central) – Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) – Istvan Kovacs (rezervă).
Observatori: Aron Huzu, Alexandru Boc.
În semifinalele Cupei României – Timişoreana, CFR Cluj va întâlni câştigătoarea partidei dintre Rapid Bucureşti şi Astra Giurgiu, care va avea loc joi.