AcasăEvenimentSportCupa Romaniei. Ca în țigănie! Rapid, eliminata de Astra in prelungiri, Dinu...

Cupa Romaniei. Ca în țigănie! Rapid, eliminata de Astra in prelungiri, Dinu Gheorghe înjurat și scuipat de giuleșteni

Astra Giurgiu e ultima echipa calificata in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce joi seara s-a impus cu 3-2, dupa prelungiri, pe terenul celor de la Rapid.
Rapid si Astra au oferit o partida incantatoare, cu multe faze spectaculoase si chiar dramatism. Victoriosi au iesit giurgiuvenii, gratie unui gol marcat in minutul 111.

Oaspetii au deschis scorul la numai 4 minute de la startul partidei, prin BUdescu, cu un sut bine plasat de la 18 metri. Tot in minutul 4, dar in repriza secunda, Astra si-a dublat avantajul prin Fatai, care a reluat in poarta, din numai cativa metri, o centrare buna din dreapta a lui Amorim.

Cand aproape toti credeau ca meciul e jucat, Oros a punctat cu capul, in minutul 65, dupa un corner executat de Roman.
Peste alte noua minute, acelasi Roman a executat bine un corner, iar Barboianu, presat de un adversar, si-a trimis mingea in propria poarta.
S-a intrat in prelungiri, iar, in minutul 111, Muresan a marcat golul victoriei, cu capul, dupa o centrare perfecta a lui Yahaya.
Astra castiga sfertul cu Rapid si avanseaza in semifinale, acolo unde va da piept cu CFR Cluj.

Rapid: Albuţ – Rui Duarte, Abrudan, Oros, Bozovici – Grigore (Ioniţă ’53), Pavlovici (Surdu ‘104) – Grigorie, Teixeira (Roman ’53), Herea – Pancu. Antrenor: Marian Rada.
Astra Giurgiu: Lung – Bărboianu, Găman, Mureşan, Morais – Yahaya, Takayuki – William (Ivanovski ’85), Budescu, Distefano (Măţel ‘114) – Fatai (Tembo ’66). Antrenor: Valentin Sinescu.
Cartonaşe galbene: Herea ’17, Albuţ ’24, Bozovici ’45+1, Pavlovici ’60, Oros ’75, Abrudan ‘102 / Distefano ’27,Yahaya ’51, Bărboianu ’61, Morais ’69, Lung ‘120+1.
Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) – Ovidiu Artene, Marius Nicoară (asistenţi) – Teodor Crăciunescu (rezervă)
Observatori: Dan Petrescu, Paul Cazan.
La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori.

În minutul 24, la peluza a doua au fost aprinse de către fani torţe şi artificii, una ajungând în zona de teren din spatele porţii apărate de Lung.
La începutul reprizei secunde, la scorul de 0-2, suporterii rapidişti au scandat împotriva conducerii clubului, a preşedintelui Constantin Zotta şi a acţionarului majoritar George Copos. „Georgică la puşcărie”, a fos una din scandările fanilor.
Finalul partidei dintre Rapid si Astra, din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, a oferit cateva momente ce nu ar trebuie sa fie prezente pe un teren de fotbal.

Suparati dupa infrangerea favoritilor, suporterii giulesteni au decis sa se razbune pe Dinu Gheorghe, actualul presedinte al clubului Astra Giurgiu si fost oficial al „feroviarilor”.

Potrivit Mediafax, doi fani aflati la tribuna 0 a stadionului Giulesti l-au injurat si scuipat pe Dinu „Vama”. Nici oficialul giurgiuvenilor n-a stat deoparte, adresandu-le injurii celor doi. De asemenea, un alt reprezentant al Astrei, Vasile Avram, a avut un conflict cu suporterii echipei gazda.