AcasăEvenimentSportCUPA REGELUI - CSM Știința Baia Mare și Timișoara Saracens sunt deja...

CUPA REGELUI – CSM Știința Baia Mare și Timișoara Saracens sunt deja în semifinalele competiției

La finele acestei luni se împlinesc 37 de ani de când indiferent de locație, confruntările dintre C.S.M.Știința Baia Mare și C.S.A.Steaua București decurg după același scenariu; sporesc adrenalina jucătorilor și deopotrivă a suporterilor, implică orgolii nemăsurate comparabile doar cu desfășurarea de forțe din teren, se nasc pasiuni și se generează un spectacol sportiv de cea mai bună calitate. Toate aceste elemente au apărut odată cu debutul pe prima scenă a băimărenilor tocmai împotriva echipei militare, scorul consemnat la acea dată de 27 august 1978, fiind de 15-13 pentru bucureșteni.

Prin evoluțiile lor în ultimii șase-șapte ani, zimbri au reușit să echilibreze raportul victoriilor, fiind în mai toate partidele „vioara întâi”. Dacă în tur pe data de 13 iunie, băieții noștri au fost nevoiți să se întrebuințeze mult mai serios pentru a egala la zece scorul primei reprize iar mai apoi să încheie partida cu un avantaj de cinci puncte 20-15, de data aceasta succesul a fost obținut mult mai clar, formația militară nereușind să conducă în vreun moment pe tabela de marcaj. Mai mult, după 20 de minute de joc când scorul era deja de 10-0, militarii nu se remarcaseră deloc pe faza de atac, bifând doar de două ori trecerea în jumătatea de teren a oaspeților. Scorul consemnat la finalul primului mitan 13-0, s-a reușit grație unui drob-gol și al unui eseu ambele purtând semnătura fijianului de 29 de ani Ratu Maravunawasawasa, plus o transformare și o lovitură de penalitate ambele izbutite de fundașul neo-zeelandez Luke Samoa.

În actul secund, cu excepția a șase minute (60-66) când steliștii au fost mult mai prezenți în joc, ritmul partidei a fost dictat de gazdele conduse în teren de căpitanul Constantin Ene. Chiar și în superioritate numerică campioana României a izbutit să puncteze, elevii lui George Sava apropiindu-se doar o singură data amenințător la cinci puncte, minutul 73. La finele celor 83 de minute de joc, scorul înscris pe tabelă avea să fie de 29-14, fundașul de 27 de ani Luke Samoa fiind și de această dată cu 16 puncte principalul marcator.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.A.Steaua București 29-14 (13-0)

Arbitrii: Emanuel Gorodea (Iași), Vlad Iordăchescu (București), Dragoș Preda (București).
Arbitru nr 4: Florin Ferezan (Cluj Napoca)
Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ratu Maravunawasawasa, 14.Alexandru Bucur, 13.Giorgio Phillips, 12.John Leiataua, 11.Keeghan Sefton, 10.Luke Samoa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Mihai Dico, 2.Florin Bârdașu, 3.Silviu Suciu, 4.Dumani Mtya, 5.Paul Ailenei, 6.Timothy Buchanan, 7.Constantin Ene-cpt, 8.Răzvan Ailenei.
Rezerve: 16.Florin Gorun, 17.Ionuț Stan, 18.Paul Rusu, 19.Andrei Iurea, 20.Alexandru Pălii, 21.Georgel Cătună, 22.Cristian Diniș Vârtic, 23.Sean Morrell
Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci
C.S.A.Steaua București: 15.Ionuț Niacșu, 14.Alexandru Porojan, 13.Vasilică Pașcu, 12.Vili Ahofono, 11. Ahome’e Tupou, 10.Andrei Filip, 9.Grigoraș Diaconescu, 1.Andrei Florescu, 2.Cristi Cornei, 3.Sergiu Buzea, 4.Petre Neacșu, 5.Alexandru Grigore-cpt, 6.Petelo Tupou, Nicholas Moa, 7.Sorin Coșereanu, 8.Eseria Vueti
Rezerve: 16.Dennis Naitoko, 17.Costin Neacșu, 18.Manu Vainanuma, 19.Bogdan Doroftei, 20.Cătălin Neacșu, 21.Laurențiu Cocîrlă, 22.Mihai Golubenco, 23.Silviu Vasiliu
Antrenori: George Sava, Dănuț Dumbravă
CSM Știința Baia Mare ocupă primul loc, cu 12 puncte (3 jocuri), urmată de CS U Cluj, 5 p (2 j), și CSA Steaua București, 2 p (3 j).
În Grupa A, Timișoara Saracens a dispus cu 20-10 (14-10) de CS Dinamo, pe teren propriu. Brian Sefanaia și Tangimana Fonovai au marcat eseuri pentru bănățeni, ambele transformate de Gabriel Conache, care a mai reușit să puncteze și din două lovituri de pedeapsă. Pentru Dinamo au înscris eseuri Siosi Kata și Iacob.
Timișoara Saracens RCM UVT ocupă primul loc, cu 14 puncte (3 jocuri), urmată de CSM Olimpia București, 5 p (2 j), CS Dinamo, 0 p (0 j).